W dzisiejszych czasach badanie wzroku jest proste i dostępne dla każdego. Wystarczy wizyta u okulisty, który za pomocą specjalistycznego sprzętu sprawdzi ostrość widzenia, pole widzenia i inne parametry narządu wzroku. Jednak nie zawsze tak było. Jak wyglądały badania wzroku w przeszłości? Poznajmy fascynującą historię okulistyki!

Starożytne metody
Już w starożytnym Egipcie dbano o ochronę oczu przed piaskiem i słońcem. Używano do tego celu różnych substancji, takich jak wosk pszczeli, tłuszcz zwierzęcy czy minerały. Również w innych kulturach starożytnych stosowano różne metody ochrony i leczenia oczu.

Nietypowe narzędzia
Do XVIII wieku narody arabskie używały do testowania ostrości wzroku nietypowego narzędzia – gwiazdozbioru Wielkiego Wozu. Osoby, które dostrzegały obie gwiazdy Mizar i Alcor, uważano za osoby o zdrowym wzroku.


Początki nowoczesnych badań
W XVII wieku hiszpański fizyk Benito Daza de Valdes stworzył metodę „ziaren gorczycy”. Polegała ona na liczeniu ziaren gorczycy z określonej odległości, a następnie dobieraniu odpowiednich soczewek do okularów. Ta metoda stanowiła fundament dla późniejszych badań wzroku. Niemiecki okulista Heinrich Kuchler w XIX wieku używał tablicy z rysunkami ptaków i innych przedmiotów różnej wielkości do mierzenia ostrości wzroku. Dla dzieci stworzył tablicę z „czarnymi rączkami”.

Historia okulistyki w Polsce
Na ziemiach polskich okulistyka rozwijała się od połowy XIX wieku. Pionierem polskiej okulistyki był Bolesław Wicherkiewicz, założyciel czasopisma „Postęp Okulistyczny”. W 1823 roku Wiktor Feliks Szokalski założył Instytut Oftalmiczny w Warszawie. Z czasem powstały znaczące ośrodki okulistyczne w Krakowie, Wilnie i Poznaniu. Produkcja soczewek okularowych w Polsce rozpoczęła się w latach 30. XX wieku.

Tablica Snellena
Najsłynniejszą tablicę ze znakami graficznymi stworzył w XIX wieku Herman Snellen. Jej pierwowzór różnił się nieco od dzisiejszych tablic, ale idea standaryzacji badania wzroku przetrwała. Osoby, które nie mogły przeczytać największej litery, uważano za osoby ze słabym wzrokiem.

Współczesne badania wzroku
W dzisiejszych czasach używamy optotypów, które pomagają skorygować większość wad wzroku. Mamy dostęp do zaawansowanego sprzętu elektronicznego, ale jednocześnie nasze oczy są narażone na promieniowanie monitorów. Zaniedbywanie przerw w pracy i gimnastyki oczu może sprzyjać rozwojowi chorób oczu.

Pamiętajmy o regularnych badaniach wzroku!
Dbajmy o nasze oczy, aby móc cieszyć się pięknym światem jak najdłużej. Regularne badania wzroku są kluczowe dla wczesnego wykrycia i leczenia wad wzroku oraz innych chorób oczu.