rozwoj-dziecka-wielkanocne-zabawy-plastyczne-ruchoweW Święta Wielkanocne znajdźcie czas na wspólną zabawę ze swoimi pociechami! Wielkanoc to doskonały moment, aby pobudzić w dziecku artystyczne talenty i zachęcić do aktywności ruchowej. Przy okazji również usprawnić jego spostrzegawczość, koordynację ręka-oko podczas wykonywania różnorodnych zadań manualnych i ruchowych. Kiedyś, jak zapewne sami pamiętacie, żadne święta nie mogły obyć się bez robienia różnych stroików, wydmuszek, pisanek, kartek, girland, czy innych ozdób. Zanim tak bardzo rozpowszechniły się przeróżne gadżety (konsola PS3, oculus, google vr, gry komputerowe), które skutecznie odciągają najmłodszych od wszelkich robótek ręcznych, wspólne przygotowania do świąt były wręcz tradycją rodzinną.

Namówcie dzieci, aby w te Święta odłożyły na bok tablety, smartphone’y, odeszły sprzed ekranu laptopa i pobawiły się razem z całą rodziną! Mamy nadzieję, że nasze pomysły zainspirują Was do wspólnej zabawy:

CZĘŚĆ 1.: WIELKANOCNE ZADANIA PLASTYCZNE

Takie zabawy manualne nie tylko świetnie pobudzają wyobraźnię i ćwiczą „artystyczne” oko, ale również wpływają na rozwój postrzegania wzrokowego. Weźcie pod uwagę to, że kolory kojarzące się z Wielkanocą są jaskrawe, pogodne i warto to wykorzystać do ożywienia wystroju domu, stołu itd..

ROBIENIE KARTEK WIELKANOCNYCH

Potrzebujesz bloku kolorowego papieru technicznego i bibułki, kleju plastycznego oraz dowolnych akcesoriów, które można wykorzystać do ozdobienia kartki. Warto namówić dzieci, aby same naszkicowały zwierzątka wielkanocne na kolorowych kartonikach i wycięły je albo skorzystaj z gotowych szablonów, które na pewno znajdziesz w Internecie.

KRÓLICZEK ZE SKARPETKI

Zainspirował nas ten genialny pomysł, więc chętnie podzielimy się nim z Wami. W bardzo prosty sposób można zrobić uroczego króliczka, który wcale nie musi być prosto z półki sklepowej. Własny da więcej uciechy i będzie ulubieńcem każdego dziecka.

Potrzebujecie: skarpetki np. w kolorze szarym, czarnym, sznurka, taśmy, nożyczek, ryżu, flamastra albo naklejek; można zakupić naklejki imitujące oczy – wtedy Wasz króliczek będzie wyglądał prawie jak żywy!

blank
Zobaczcie filmik z instrukcją:
Dziękujemy Handimania.pl za tak fajną inspirację, która z pewnością znajdzie wielu zwolenników 🙂

GIRLANDA Z PAPIEROWYCH JAJECZEK

Bardzo proste zadanie, a da tak wiele radochy dziecku! Z grubej tektury wytnij szablony w kształcie jajka. Niech każdy odrysuje po 10 jajek na kolorowych arkuszach papieru technicznego. Dobierzcie kolory arkuszy tak, aby girlanda była jak najbardziej kolorowa!
Gdy będziecie mieli już wycięte jajka z papieru, to zróbcie w każdym z nich mały otwór. Teraz czas na ozdabianie jajek. Kiedy wszystkie będą już gotowe, to przewlecz przez dziurki w jajkach wstążeczkę bądź sznureczek o długości np. 2 m. Warto zawiązać po dwa supełki przy każdym jajku (z lewej i prawej strony), aby jajka nie zsuwały się po sznurku.

WYDMUSZKI Z JAJEK

Filmik instruktażowy „DIY – JAK ZROBIĆ WYDMUSZKĘ”:

blank
Wasze wydmuszki możecie pomalować tak, jak tylko sobie wymarzycie! Wszystko zależy od wyobraźni i chęci 🙂 Do dzieła!

blank

GIRLANDA Z WYDMUSZEK

Zadanie nieco bardziej skomplikowane, ponieważ zanim przystąpicie do zrobienia girlandy trzeba zrobić przynajmniej kilkanaście wydmuszek. Ozdobione będą wyglądały jeszcze bardziej spektakularnie!

blank

BARANEK-DONICZKA NA RZEŻUCHĘ

blank
Tym razem zainspirował nas pomysł z PracePlastyczne.pl. Serdecznie polecamy i zachęcamy do wykonania podobnej doniczki!

BARWIENIE i MALOWANIE PISANEK

Nim przystąpicie do malowania pisanek, trzeba je wcześniej zabarwić. Warto wykorzystać naturalne barwniki do koloryzowania jaj. Poszczególne składniki potrzebne do barwienia:
– sok z żurawiny lub z buraków – kolor różowy do czerwonego
– świeży szpinak – zielony
– kawa ziarnista – brązowy
– łupiny cebuli – kasztanowy
– jagody (teraz w sklepach dostępne są tylko mrożone) – niebieski do fioletowego
– czerwona kapusta (poszatkowana) – niebieski
– kurkuma – żółty

Sposób przygotowania:
1. Barwniki do jajek włóż do osobnych rondelków. Dodaj jajka, zalej wodą i doprowadź do wrzenia.
2. Gotuj przez 20 minut.
3. Wyjmij jajka z wody i przełóż do naczynia żaroodpornego. Zalej wywarem z rondelka, dodać ocet (łyżkę na 250 ml wody). Odstaw na 4 godziny lub na całą noc.

Jeśli chcesz, aby jajka miały bardziej intensywny kolor, to po prostu dłużej trzymaj je w wywarze. Po wyjęciu i osuszeniu jajek możesz posmarować je odrobiną oleju (np. słonecznikowego, rzepakowego), aby kolor zrobił się intensywniejszy, a jajka bardziej lśniące.
Do ozdabiania jajek możecie wykorzystać farby akrylowe, wycinanki z papieru, przybory pasmanteryjne albo filcowe elementy (w sklepach można zakupić całe zestawy filcowych elementów wielkanocnych).

blank

CZĘŚĆ II. ROZWÓJ KOORDYNACJI RUCHOWEJ: WIELKANOCNE ZABAWY Z JAJKIEM!

Porcja zabaw, ale tym razem zmuszających do aktywności ruchowej! Twoje dziecko przy okazji zabawy będzie ćwiczyć nie tylko koordynację ruchową, ale również koordynację ręka-oko oraz spostrzegawczość. Dzieci w wieku szkolnym potrzebują dużo ruchu, więc wykorzystaj Święta Wielkanocne, aby dzieci mniej siedziały przy stole, czy przed telewizorem.

ZAJĄCZEK

Wybierzcie ulubioną wyliczankę i za jej pomocą wybierzcie spośród siebie „zajączka”. Pozostali uczestnicy łapią się za ręce i ustawiają w koło. Dziecko „Zając” staje w środku i tańczy. Jego zadaniem jest jak najszybciej wydostać się z koła, używając sprytu, zwinności i próbując przechytrzyć resztę dzieci. Ten, kto wypuści „Zajączka” z koła wędruje na jego miejsce.

TRAFIANIE DO JAJ

Potrzebujesz szmacianej (może być również wykonana z innego delikatnego materiału), małej piłeczki. Najlepiej bawić się na zewnątrz, gdy dopisze pogoda. Na ziemi lub na podłodze wyznacz linię. Ustaw wzdłuż niej jajka w 15-centrymetrowych odstępach. Zadanie przypomina nieco grę w bilard, ponieważ należy trafić w jajko, turlając lub rzucając piłeczkę z ustalonej odległości. Wgrywa ta osoba, która w kilku rundach zbije największą ilość jajeczek.

TURLANIE JAJEK (Easter Egg Roll)

Zabawa ta pochodzi z tradycji amerykańskiej. Polega na turlaniu ugotowanych na twardo jajek na twardo za pomocą łyżki. Niemcy nieco zmodyfikowali tę zabawę: turlają jajko w dół zbocza po torze utworzonym z patyków. Cel zabawy polega na jak najszybszym przeturlaniu jajka po trasie. W Polsce wersja tej zabawy jest jeszcze trudniejsza. Trasa, po której turla się jajko, składa się z krzesełek i kółek hula-hop, które trzeba przeskoczyć (młodsze dziecko może je po prostu ominąć, jak w slalomie), aby kontynuować wyścig. To zabawa idealna dla całej rodziny!

TURLANIE JAJEK DLA MŁODSZYCH DZIECI

Na dowolnej powierzchni kredą narysuj duże koło, a wewnątrz niego ułóż przeróżne, małe upominki: słodkości, maskotki, przybory artystyczne, breloczki, figurki itd.. Daj każdemu z dzieci gotowane na twardo jajko (najlepiej pisankę). Teraz muszą turlać po ziemi jajko i to, czego dotknie pisanka w kole jest dla dziecka!

TANIEC Z JAJKIEM (The Hopp Egg) – DLA STARSZYCH DZIECI

The Hopp Egg był bardzo popularnym obyczajem wielkanocnym w Średniowieczu. To zabawa dla starszych dzieci polega rozłożeniu na podłodze kilkudziesięciu lub kilkuset jajek, wokół których się tańczy – najlepiej w parach. Jeśli jakaś para przetańczy cały utwór, nie stłukłszy żadnego jajka, dostaje nagrodę. To doskonała zabawa, która uczy spostrzegawczości, podzielności uwagi i wyrażania emocji poprzez taniec.

POSZUKIWANIE JAJEK (EGG HUNT)

Pochowaj w różnych miejscach domu (i ogrodu) jajka np. z czekolady. Dla każdego uczestnika zabawy przygotuj fikuśny koszyczek (bądź pudełeczko np. z filcu) do zbierania jaj. Wygrywa ten, kto uzbiera największą ilość jajeczek!

PRZENOSZENIE JAJ

Przygotuj: gotowane jajka na twardo i 2 łyżki do zupy, 2 koszyczki na jajka. Uczestników podziel na dwie drużyny. Rozstaw koszyczki po obu stronach pokoju. Zadanie polega na tym, aby przenieść każde jajko na łyżeczce do pustego koszyczka. Zatem każdy zawodnik po odniesieniu jajka do pustego koszyka musi szybko wrócić na miejsce i przekazać łyżkę kolejnej osobie. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza przeniesie wszystkie jajka do koszyczka.

blank

blank

blank
Specjalnie dla was Gabinet ortoptyczny Warszawa