shutterstock_54766720-swiatlo-widziec-wzrok-jasno-light-free-photo-stock-blue-niPromieniowanie słoneczne UVB przenika przez rogówkę oraz spojówkę oka i może być przyczyną utrzymującego się przez wiele dni pieczenia czy łzawienia oczu. Najgroźniejsze jest promieniowanie UVA (ultrafioletowe), ponieważ wnika do wnętrza gałki ocznej. Nie czujemy działania tych promieni, ale szkody jakie wywołają, ujawnią się po wielu latach. Szkody w postaci takiej jak: zaćma, degeneracja plamki żółtej, a nawet czerniak oka.

 

LUTEINA (naturalny barwnik roślinny, czyli karotenoid) pochłania szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, działając jak filtr słoneczny. Gromadzi się w soczewce oka i centralnej części siatkówki – plamce żółtej. Plamka żółta umożliwia widzenie centralne i reguluje ostrość widzenia. Luteina jest silnym wymiataczem wolnych rodników, dzięki czemu chroni naczynia włosowate siatkówki i fotoreceptory plamki żółtej przed uszkodzeniami . Ale to nie wszystko: odpowiednia dawka luteiny może nawet o 30 proc. zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy!

Girl-ice-cream-summer-free-stock-image

Najlepszym ratunkiem dla oczu są czarne jagody (borówka czernica). Jaką drogocenną tajemnicę skrywają te malutkie owoce?
 

Jagody zawierają aż 14 rodzajów antocyjanów – związków zwiększających elastyczność naczyń włosowatych i uszczelniających nabłonek. Antocyjany regenerują także enzymy oka, które mogą być uszkadzane przez wolne rodniki.

 

Luteinę zaleca się również, gdy masz słaby wzrok, dużo czytasz, pracujesz przy komputerze. Organizm człowieka nie wytwarza luteiny, dlatego trzeba ją dostarczać z jedzeniem lub w postaci preparatu z wyciągiem z owoców i liści jagód. Luteina bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach – ze względu na te właściwości korzystne jest spożywanie produktów będących źródłem luteiny (np. suplementów) z posiłkami zawierającymi tłuszcze, gdyż zwiększa się wtedy jej przyswajalność.

 

Pamiętaj! Należy chronić oczy przed szkodliwym działaniem słońca: nosić okulary przeciwsłoneczne z oryginalnym filtrem! Dodatkowo wzbogacić dietę w LUTEINĘ, gdyż zabezpiecza oko przed szkodliwym światłem UVA i UVB!
 

Dbajmy o wzrok, a wszystko po to, żeby móc podziwiać przyrodę i dojrzeć w runie zaczarowanego lasu małe owoce czarnej jagody:
weekly-free-stock-photo-tree-lake-reflection-header-przyroda-jesien-autum-nature
PODSUMOWANIE
wzrok-luteina-karotenoid-UVH-UVB
 

Zapraszamy dorosłych i dzieci na kompleksowe badanie przesiewowe okulistyczne i diagnostykę ortoptyczną do naszego Gabinetu w Warszawie (tuż przy Arkadii)! Zapisy do ortoptysty i okulisty: tel. 022 266 09 95. e-mail: biuro@zobaczycjutro.org.
Badanie przesiewowe wzroku w naszym gabinecie
GALERIA Małych bohaterek i Małych bohaterów – naszych dzielnych pacjentów!
 

 

Materiały źródłowe:
1. „Dieta bogata w luteinę poprawi wzrok i wzmocni oczy”; Autor: Anna Jarosz – artykuł pochodzi z miesięcznika „Zdrowie” www.poradnikzdrowie.pl; Konsultant: dr n. med. Piotr Fryczkowski, okulista.
2. „Luteina. Pozwala widzieć siebie!”, SOLGAR (www.solgar.pl);
3. „Luteina”, Leksykon Witamin: witaminy.org.pl;