dziecko ma zeza

Dziecko ma zeza |

Jeśli Twoje dziecko ma zeza, to doskonale wiesz, że ta dysfunkcja wzrokowa znacznie opóźnia jego prawidłowy rozwój. Z racji tego, że 80 % bodźców docierających z zewnątrz, jest „odbieranych” przez zmysł wzroku, choroba zezowa jest często bezpośrednią przyczyną wykluczenia z grupy (maluch nie „nadąża” za rówieśnikami) i zaniechania aktywności fizycznej, która wymaga prawidłowej percepcji wzrokowej i koordynacji ruchowej. Na szczęście istnieją takie miejsca jak nasz gabinet ortoptyczny, gdzie uzyskacie niezbędną pomoc w zakresie diagnostyki i rehabilitacji zeza, więc możecie odetchnąć z ulgą!  

dziecko ma zeza 

1. Na czym w ogóle polega zez?

Zez polega na nie równoległym ustawieniu gałek ocznych przy patrzeniu na obiekt. Przy zezie tylko jedno oko ustawia się prawidłowo,  zaś drugie odchyla się pod kątem od osi optycznej.

 

2. Jakie są objawy zeza?

Dziecko patrzy przed siebie, ale jedno oko zwraca się w kierunku nosa lub policzka. Obraz, który dostrzega jest nieostry, zamazany, może być też „podwójny”, gdyż zezowanie utrudnia, a czasem uniemożliwia wykształcenie się tak zwanej fuzji – procesu, który polega na łączeniu dwóch obrazów odbieranych przez oczy w jeden obraz.

 

3. Jakie są bezpośrednie przyczyny występowania zeza u dzieci? Przyczyny występowania zeza u dzieci:

  • – najczęściej: nieskorygowane wady refrakcji,  bądź źle skorygowane
  • – nieprawidłowa praca mięśni poruszających gałki oczne

dziecko ma zeza 

Udział w rozwoju zeza mają też choroby oczu,  układu nerwowego oraz czynniki genetyczne.

4. Jakie metody diagnostyki zeza zazwyczaj stosujemy podczas diagnozy ortoptycznej?

W każdym rodzaju choroby zezowej nasza Dyplomowana Ortoptystka najpierw określa wadę wzroku (czyli wadę refrakcji).  Po porażeniu akomodacji odpowiednimi kroplami (Tropicamid, Atropina), które bezboleśnie „paraliżują” mechanizm akomodacji, przeprowadza badanie obiektywnej refrakcji.

5. W jaki sposób koryguje się zeza?

Jeśli wada wzroku spowodowała zeza, to dziecko musi nosić odpowiednio dobrane szkła korekcyjne. Niekiedy lekarze okuliści/dyplomowani ortoptyści zalecają zasłanianie zdrowego oka plasterkiem lub opaską (tzw. obturacja).  Leczenie często wspomagamy treningiem mięśni gałki ocznej – ćwiczenia ortoptyczne. Zdarza się, że konieczna jest operacja przywracająca równowagę mięśniową, którą wykonuje się około 4. roku życia dziecka. Zabieg polega na osłabieniu działania mięśnia, który za mocno ciągnie oko w jedną stronę i wzmocnienie tego, który jest za słaby.

Mięśnie, które wspomagają poruszanie gałką oczną:

blank
 

dziecko ma zeza

Źródło: Multimedialna Encyklopedia Człowieka, 2001

 

6. Na czym polega terapia ortoptyczna (ćwiczenia ortoptyczne)?

Leczenie zeza, czyli ćwiczenia ortoptyczne mają za zadanie zmniejszyć kąt zeza oraz usprawnić widzenie obuoczne. Terapia stanowi stopniowy i długotrwały proces, niekiedy wieloletni. Wymaga dużych pokładów cierpliwości, płynnej współpracy pomiędzy dzieckiem a dyplomowanym ortoptystą. W dalszym przebiegu rehabilitacji znaczącą rolę odgrywają rodzice, ponieważ bardzo często wymaga ona kontynuacji w domu. Nie ma znaczenia, czy zez jest jawny bądź ukryty – nie ustąpi samoistnie, tylko wymaga leczenia! Najlepiej jak wyleczymy go u dziecka przed rozpoczęciem nauki w szkole, gdyż fizjologiczne widzenie obuoczne kształtuje się do około 7 roku życia.

 

ćwiczenia ortoptyczne dziecko ma zeza

dziecko ma zeza 

Na naszym kanale YouTube możecie zobaczyć jak wygląda ĆWICZENIE FUZJI:

ortoptyka-dziecięca-ortoptysta
ćwiczenie-fuzji-dziecko ma zeza

dziecko ma zeza zezuje

7. W jaki sposób zez utrudnia codzienne funkcjonowanie dziecku? Dziecko cierpiące na chorobę zezową: ma kłopot z rozpoznawaniem kształtów, chwytaniem zabawek, czy nawet raczkowaniem. Nie jest w stanie prawidłowo ocenić odległości, więc prędko zauważysz, że wpada na małe przedmioty, obija się o stojące na drodze, większe przedmioty. Grozi to nie tylko siniakiem, ale również trwałym uszczerbkiem na zdrowiu!

8. Co zatem powinnaś/powinieneś mieć na uwadze, gdy zauważysz niepokojące symptomy? Zrób małą rewolucję w wystroju Waszego domowego zakątka. Przedmioty, które stoją bezpośrednio na podłodze  (duże kwiaty w doniczkach, wazony ze sztucznymi kwiatami, hantelki do ćwiczeń,  elektroniczne gadżety – np. playstation, taborety, statywy, buty itd.) ulokuj tam, gdzie dziecko na pewno nie dotrze. Urządzenie przestrzeni tak, aby nie zagrażała ona Twojemu dziecku jest ważne, a nawet najważniejsze, zwłaszcza w przypadku dziecka z zezem.

9. Czy nieleczony zez zagraża mojemu dziecku? Tak, niezależnie od stopnia zaawansowania zeza, zawsze stanowi zagrożenie dla funkcjonowania aparatu wzrokowego i natychmiast należy poddać dziecko terapii ortoptycznej. Nieleczony zez może prowadzić do niedowidzenia jednoocznego, ponieważ obraz powstający w niewłaściwym miejscu siatkówki jest tłumiony w celu uniknięcia podwójnego widzenia.

10. Czy wczesne zdiagnozowanie zeza zwiększa szanse na jego zniwelowanie?

Należy wziąć pod uwagę to, że dziecko nie „wyrośnie” z zeza i on sam nie ustępuje!  Stąd, im wcześniej zostanie zdiagnozowana nieprawidłowość w widzeniu u dziecka i podjęta terapia, tym lepiej! Schorzenie to dotyczy od 2 do 5% dzieci i stanowi jedną z głównych przyczyn komplikacji natury psychologicznej, które rzutują na złe wyniki w nauce oraz problemy wychowawcze. Dlaczego tak istotny jest tutaj czas? Im starsze dziecko,  tym szanse na wyleczenie są mniejsze. U młodszych dzieci możemy bardziej skutecznie wpływać na kształtowanie się widzenia obuocznego, więc leczenie daje lepsze efekty.  Pomimo, że taka terapia może trwać nawet kilka lat, to gwarantuje całkowite wyleczenie zeza.

11. Jakie wyróżnia się rodzaje zeza?

Istnieje kilka rodzajów zeza:

  1. – zez pozorny (Pseudostrabismus) – stan spowodowany nierównoległym ustawieniem gałek ocznych, uszczerbkami aparatu ochronnego oka, a u małych dzieci najczęściej małym rozstawem źrenic lub szeroką nasadą nosa tzw. Zmarszczką nakątną.
  2. – zez ukryty (Heterophoria, strabismus latens) – zazwyczaj występuje okresowo, nie na stałe; skutkuje widocznym odchyleniem oczu, które powstało w wyniku zaniku (przerwania) widzenia obuocznego (impulsów fuzyjnych); towarzyszy mu zaburzenie w funkcjonowaniu mięśni gałek ocznych, które utrzymują gałki w prawidłowej pozycji; najczęściej związany z zaburzeniami równowagi mięśniowej;

 

Bardzo często mamy tutaj do czynienia z dolegliwościami (tzw. objawy astenopijne) takimi, jak: uczucie zmęczenia oczu, bóle głowy, niewyraźne widzenie z bliska, rozdwajanie się obrazu i zapalenie spojówek;

  1. – zez jawny (Tropia, strabismus, heterotropia) – zez ukryty może przekształcić się w chorobę zezową (w zez jawny), gdy zostanie zbyt późno zdiagnozowany i nie zostanie podjęta odpowiednia terapia. Przyczyną wystąpienia zeza jawnego może być również: niewyrównana wada refrakcji (wada wzroku), różnowzroczność, czasowe zakrycie jednego oka, szok (wstrząs) fizyczny lub psychiczny, infekcja wirusowa lub zakażenie bakteryjne oka;
  2. – zez porażenny (Strabismus paraliticus) – występuje w przypadku porażenia jednego z nerwów czaszkowych, które unerwiają któryś z 6-ciu mięśni zewnątrzgałkowych, poruszających gałką oczną; objawia się podwójnym widzeniem oraz upośledzoną ruchomością oka w określonym kierunku działania danego mięśnia;

Wyróżnia się jeszcze inne „odmiany zeza”: zez akomodacyjny, zez ku dołowi, zez ku górze, zez ostry, zez pionowy, zez rozbieżny (+ zez rozbieżny ukryty), zez skośny, zez ustalony, zez zbieżny (+ zez zbieżny niemowlęcy).

12. Jakie są rodzaje zeza w zależności od kierunku odchylenia gałki ocznej od osi optycznej?

Zez w zależności od kierunku odchylenia oczu może być: zbieżny, rozbieżny, pionowy, skośny.

 

Zapraszamy, zarezerwuj wizytę u okulisty i dyplomowanego ortoptysty: 22 266 09 95. Nasz gabinet okulistyczny i ortoptyczny to miejsce przyjazne dzieciom!

 

ortoptysta okulista dziecięcy
 

dziecko ma zeza