Samo białko stanowi ponad 60% masy jajka. Zjadając jedno dostarczasz ok. 6 g najlepiej (aż w ponad 90%) przyswajalnego białka.
Jajo zawiera związki fosforu i siarki (polecane dla wszystkich „pracujących głową”, czyli dla dziecka w wieku szkolnym również), wapń (najwięcej po żółtym serze, śmietanie i sardynkach), cynk, magnez, mangan, miedź, sód, potas, krzem, chlor, jod, fluor oraz żelazo.
W jajku zawarta jest/zawarte są:
· Witamina A – zwana wzrokową – występuje w jajku w postaci bezpośrednio przyswajalnej. Chcąc zapobiec tzw. kurzej ślepocie, zaćmie, niezbędne jest regularne dostarczanie witaminy A organizmowi.
· Witamina D – niezwykle cenna dla naszych kości oraz zębów, ale rzadko występująca w przyrodzie, więc trzeba uzupełniać jej niedobory (zwłaszcza w okresie zimowym, gdy światła słonecznego jest zdecydowanie mniej)
· Witaminy z grupy B (głównie witamina B2, której braki w organizmie powodują powstawanie zajadów w kącikach ust, jęczmienia na powiece, ogólnego rozdrażnienia)
· Witamina F (bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe)
· Witamina H – zlokalizowana w białku jajka – konieczna do prawidłowej przemiany materii, sprawnego funkcjonowania systemu odpornościowego organizmu, poprawiająca kondycję cery i włosów
· Witamina K – bierze udział w krzepliwości krwi – zwana przeciwkrwotoczną
· Enzymy, których nasz organizm nie wyprodukuje sam
· Cholina, zapobiegająca otłuszczeniu wątroby
· Lecytyna, uczestniczy we wchłanianiu tłuszczów
Zarówno lecytyna, jak i cholina przeciwdziałają odkładaniu się cholesterolu w ściankach naczyń krwionośnych.
Jedzmy zatem jaja, ale z umiarem, ponieważ nadmiar białka, minerałów i witamin również bywa szkodliwy! Jeśli nie dowierzacie, że cholina i lecytyna neutralizują cholesterol, to mamy dla Was propozycję: ograniczcie się do 2 jaj w tygodniu. Współczesne badania dowodzą jednak, że w diecie osób dorosłych dopuszcza się do 3 jajek dziennie! W czasie Świąt Wielkiej Nocy nie żałujcie sobie jajek, bo naprawdę warto wyczarować z nich nieprzeciętne potrawy i zachęcić bliskich do wspólnej degustacji!
PRAKTYCZNE PORADY
Warto zaopatrzyć się w jaja od zaufanego dostawcy, kupić w zaufanym sklepie. Jajka I kategorii pochodzą od kurek z wolnego wybiegu, karmionych wysokogatunkową karmą. Takie jajka są droższe, ale sam fakt, że kury nie żyją w stresie, w małych klatkach i w dużym skupisku, już stanowi mocny argument za tym, aby raczej wybierać jaja I kategorii.
Przed samym użyciem zanurzamy je we wrzątku, aby unieszkodliwić chorobotwórcze bakterie (w tym i salmonellę), które zazwyczaj występują na skorupkach. W przypadku jajek, które zakupiliście w zaufanym sklepie, wystarczy jak je po prostu umyjecie przed samym użyciem.
Jajek nie można gotować zbyt długo! Gdy chcecie je przyrządzić na twardo, wystarczy 6 – 10 minut od chwili zagotowania się wody. O tym, że jajka są przegotowane świadczy między innymi zielona otoczka wokół żółtka. Przegotowane jajko traci część witamin, zwłaszcza z grupy B, oraz zmniejsza się jego wartość odżywcza i staje się ciężkostrawne.
PRZEPISY KULINARNE Z JAJKIEM W ROLI GŁÓWNEJ
OMLET à la TORTILLA
Składniki: jaja, odrobina mleka, sól, 1 łyżka masła bądź dowolnego oleju naturalnego (najlepiej oliwa z oliwek);
Przykładowe dodatki, które włożysz do środka omletu: zielony groszek, szyneczka, jarmuż, pomidorki cherry, zioła albo ulubiony dżem/miód/konfitura;
Ubij porządnie całe świeże jaja (na 3 osoby: 6 jaj), dodaj sól, mleko (1/2 łyżeczki na 2 jajka – w przypadku 6 jajek: 1 i 1/2 łyżeczki – półtorej łyżeczki). Rozpuść tłuszcz na patelni, a gdy nabierze temperatury, to wylej masę jajeczną. Gdy zobaczysz, że omlet od spodu lekko się ściął i zyskał kolor złocistożółty, to możesz obrócić go na drugą stronę. Gdy obie strony omletu są już gotowe, to możesz zdjąć go z patelni i położyć na talerz. Następnie złóż omlet na pół, wkładając do środka Wasze ulubione dodatki. Do wersji omletu z warzywami będzie pasowała kromka chleba pełnoziarnistego i miseczka z pokrojonym w kosteczki melonem.
Voilà, gotowe!
Składniki: jaja, odrobina mleka, sól, 1 łyżka masła bądź dowolnego oleju naturalnego (najlepiej oliwa z oliwek), mąka kukurydziana do zagęszczenia masy z ubitych jajek;
Potrzebna będzie odporna na wysokie temperatury silikonowa bądź metalowa foremka w kształcie koła, do której będziesz nalewać masę jajeczną na patelnię. Przygotuj ok. 24 małych omlecików (po 6 dla jednej osoby).
Ubij porządnie całe świeże jaja, dodaj sól, mleko (1/2 łyżeczki na 2 jajka – w przypadku 6 jajek: 1 i 1/2 łyżeczki – półtorej łyżeczki). Możesz zmodyfikować przepis na masę jajeczną, dodając na samym końcu (po ubiciu masy) 2-4 łyżki mąki (np. kukurydzianej). Po wsypaniu mąki, wymieszaj delikatnie masę jakbyś dosłownie głaskała/głaskał tę masę, aby piana z jajek zbytnio nie „oklapła”. Wszystko po to, aby usmażone omleciki były bardziej zbite i swoją konsystencją oraz w smaku przypominały małe placuszki. Gdy masz już gotową masę, to przystąp do smażenia omletowych placuszków.
Zachęć dzieci do tego, aby przyozdobiły swoje wieżyczki z placuszków w dowolny sposób. Mogą do tego wykorzystać owoce, kolorową posypkę, cukier puder itd.. Zróbcie konkurs – wygrywa ten, kto zrobi najbardziej efektowną i najładniejszą wieżę z placuszków!
Jeśli smak takich placuszków nie przypadnie Wam do gustu, to po prostu zróbcie mini-naleśniki, które posłużą do zbudowania wieżyczek.
Składniki: 5 jajek, 1 łyżka octu winnego albo różanego, 1/4 litra (szklanka) śmietany 18% (możesz zastąpić ją gęstym jogurtem), pęczek świeżego kopru włoskiego, sól do smaku.
Jajka ugotuj na twardo (ale nie przegotuj ich!), obierz ze skorupek. Przekrój na równe połówki, ułóż na półmisku. Opłukany i osuszony koper drobno posiekaj, posól, ucieraj przez 2-4 minuty. Jogurt/śmietanę lekko schłodź, po czym ubij, dodaj koperek i ocet, delikatnie wymieszaj. Gotowym sosem zalej jajka i włóż salaterkę do lodówki.
Dwa kolejne przepisy bazują dodatkowo na awokado, które ma również zbawienne działanie na wzrok! Dzięki bardzo wysokiej zawartości luteiny, to właśnie awokado wspaniale nadaje się dla dzieci i dorosłych przy terapii wzroku albo po prostu dla poprawy stanu wzroku. Zwłaszcza w dobie wszechobecnych nowych technologii oczy nieustannie mają kontakt z ekranami urządzeń cyfrowych i zmuszone są do wytężonej pracy, więc warto zadbać o to, aby awokado jak najczęściej królowało na stole.
Te dwa składniki działają niczym magiczne zaklęcie uzdrawiające, wspomagając prawidłowe widzenie.
Składniki: 5 jajek, 15 dag miąższu awokado, 1 ogórek konserwowy, 1 łyżka śmietany niskoprocentowej, 2 łyżeczki soki ze świeżo wyciśniętej cytryny, łyżka posiekanej natki pietruszki, sól, pieprz do smaku, 5 orzechów włoskich;
Jajka ugotuj na twardo, obierz ze skorupek, przekrój na połówki. Wyjmij żółtka, rozetrzyj je z awokado, i śmietaną na gładką masę. Opłucz ogórek, wytrzyj, posiekaj. Dodaj do masy razem z natką pietruszki, sokiem z cytryny, solą pieprzem i wszystko wymieszaj. Pastą napełnij białka, przyozdób je połówkami orzechów włoskich.
ZAPIEKANE AWOKADO Z JAJKIEM
Składniki: 1 dojrzała cytryna, 2 dojrzałe awokado, 4 jajka, dwie garści świeżego szpinaku albo rukoli, pomidor malinowy albo garść pomidorków koktajlowych, 4 łyżki oliwy z oliwek, szczypiorek, szczypta soli, kurkumy, pieprzu. Przy takiej ilości składników przygotujecie 4 porcje (dla 4 osób).
Czas przygotowywania: do 30 minut
Temperatura i czas pieczenia: do 25 minut w temperaturze ok. 180 stopni
Dodatki: plasterki cytryny
Wszystkie warzywa i jajka przemyj pod czystą, bieżącą, zimną wodą. Dobierz naczynie, w którym zmieszczą się ułożone obok siebie 4 połówki awokado. Dno naczynia wyłóż świeżymi liśćmi szpinaku, dodaj trochę oliwy z oliwek i posyp dosłownie szczyptą kurkumy. Awokado przetnij na pół, przesuwają nóż wokół pestki. Rozdziel połówki tak, aby powstały dwie „łódeczki”. Wyjmij pestkę. Ułóż połówki awokado na szpinaku, skórką do dołu. Do każdego otworu po pestce wlej świeżo zbite jajko. Przestrzeń wokół połówek awokado wypełnij pokrojonym pomidorem albo pokrojonymi w połówki pomidorkami koktajlowymi. Posmaruj widoczną część miąższu każdego awokado odrobiną soku z cytryny, aby miąższ nie nabrał ciemnego koloru. Teraz przypraw do smaku solą, pieprzem i jeszcze odrobiną kurkumy. Posyp świeżym koperkiem i polej oliwą.
Teraz tak przygotowaną salaterkę żaroodporną wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.
Piecz całość nie dłużej niż 20 minut, jeśli chcesz otrzymać płynne żółtka. Piecz całość około 25 minut, jeśli chcesz jajka ze ściętymi żółtkami. Po wyjęciu z piekarnika, skrop danie sokiem z cytryny.
Kochani zachęcamy Was do wspólnego pichcenia, sami zobaczycie, że dzieci będą tym bardzo uradowane!
Najnowsze komentarze