Jak stymulować wzrok u kilkumiesięcznego dziecka?

U niemowlaka zmysł wzroku jest niezwykle czuły na wszelkie bodźce zewnętrzne i ulega dynamicznemu rozwojowi. Na początku osesek widzi wszystko peryferyjnie – czyli wyraźne dla niego jest tylko to, co znajduje się na krańcach pola widzenia. Po ok. 2 miesiącach uaktywnia się widzenie centralne i maluch widzi przedmioty znajdujące się w centrum pola widzenia. Nie dostrzega jeszcze głębi, nie jest w stanie skupić uwagi na poruszających się osobach, czy rzeczach. Jego uwagę przyciągną wyraźnie zarysowane przedmioty i desenie w duże wzory. Nie posiada jeszcze umiejętności rozróżniania kolorów, dlatego w tym okresie do ćwiczeń na percepcję wzrokową sprawdzą się biało-czarne karty kontrastowe.
Do 3. miesiąca: Świetnie sprawdzą się karty z biało-czarnymi wzorami (np. geometrycznymi). Możesz powiesić je tuż przy łóżku, czy przewijaku – tam, gdzie dziecko wodzi wzrokiem. Warto codziennie zmieniać plansze, aby wzrok uczył się coraz to nowych kształtów. Niemowlę widzi w miarę ostro na odległość 20 – 30 centymetrów, więc w wolnej chwili możesz po prostu potrzymać kartę przed dzieckiem, mówiąc przy tym do niego. Wszelkie przedmioty (kocyk, poduszka) mogą też być czarno-białe. Pomogą na pewno ćwiczenia z kartami kontrastowymi, na przykład takimi: czarno-białe karty kontrastowe.

2 – 3. miesięczne dziecko: Reaguje na kolory, więc można stosować już kolorowe karty kontrastowe i przedmioty: maskotki, piłki itd.. Nad kołyską warto rozwiesić jakąś planszę albo kołowrotek z maskotkami itd..

Gdy dziecko ma już więcej niż 6 miesięcy, to można rozpocząć ćwiczenia polegające na śledzeniu poruszających się przedmiotów (inaczej: wodzeniu wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami).

blank

Urządzenia mobilne a wzrok

W XXI wieku mamy istną „epidemię” krótkowzroczności spowodowaną nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych (zwłaszcza tych przenośnych o małej przekątnej ekranu). Wada ta nasila się w wieku dojrzewania i utrwala w wieku dojrzałym. Najwięcej krótkowidzów jest wśród nastolatków – generacja Z nie wyobraża sobie funkcjonowania bez ulubionego gadżetu, który umożliwia stały „kontakt ze światem”. „Świat”, czyli Internet, w którym młodzież fascynuje się życiem swoich rówieśników, idoli itd..

 

 

Jakie nieprawidłowości w aparacie wzrokowym dominują u dzieci w wieku szkolnym?

Do naszego gabinetu bardzo często trafiają dzieci z krótkowzrocznością, leniwym okiem. Według statystyk ¼ nastolatków jest krótkowzroczna. Coraz więcej dzieci pomiędzy 8 – 12. rokiem życia nosi okulary korekcyjne (minusowe). Wraz z rozpowszechnieniem małych urządzeń elektronicznych – smartfonów, tabletów, e-czytników, laptopów z małą przekątną ekranu wzrosła liczba dzieci z wadami wzroku. Owe niedomogi powstają na skutek złych nawyków np. zbyt długiego przesiadywania przed ekranem TV bądź laptopa, czytania przy nieodpowiednim naświetleniu itd..

Inne problemy w obrębie oczu u najmłodszych, to: zapalenie spojówek, skurcz akomodacyjny, zmęczenie oczu (wywołujące bóle głowy), stres układu wzrokowego. Towarzyszącymi objawami mogą być również: zmęczenie (napięcie) mięśni szyi (karku) i ramion, nadpobudliwość. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem na blogu: „Oddziaływanie stresu na wzrok”.

Bardziej złożonymi i wymagającymi specjalistycznego leczenia nieprawidłowościami w aparacie wzrokowym są: niedowidzenie, zez. W Fundacji Zobaczyć Jutro terapię widzenia u najmłodszych prowadzą dyplomowani ortoptyści.

Kilkumiesięczne dziecko u lekarza okulisty

Dziecko należy zapisać na pierwszą wizytę kontrolną w pierwszych miesiącach życia. Jednym z urządzeń, które umożliwia wykrycie wad wzroku u niemowlaków, jest autorefraktometr z keratometrem. Nasza Fundacja dysponuje tym aparatem i za jego pomocą diagnozujemy okulistycznie już najmniejsze dzieci (badanie wzroku u niemowlaka).

blank

Oczy dobrze odżywione

Wzrok wspomagają:

WITAMINA C bierze udział w syntezie kolagenu, który odpowiada za trwałość naczyń krwionośnych oka. Niedobór witaminy C przyczynia się do kruchości naczyń spojówki, co może prowadzić do mini-wylewów i krwotoków podspojówkowych uszkadzających wzrok. 

WITAMINA E („witamina młodości”), to silny przeciwutleniacz, który działa korzystnie na stan wzroku. Znajduje się w olejach roślinnych (m.in. w słonecznikowym), pestkach słonecznika, dyni, sezamie.

PROWITAMINA A – BETA-KAROTEN ( β-karoten), to silny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki, uszkadzające wzrok. Zbyt mała ilość beta-karotenu w diecie powoduje tzw. kurzą ślepotę, a przewlekły niedobór przyczynia się do zespołu suchego oka.

Prowitamina A odgrywa istotną rolę w odbieraniu bodźców wzrokowych w siatkówce oka – gdyż wchodzi w skład rodopsyny (tzw. purpury wzrokowej), światłoczułego barwnika znajdującego się w pręcikach siatkówki.

UWAGA!  Nie można przesadzać z ilością marchwi w diecie, gdyż rośnie w ziemi, więc może zawierać znikome ilości metali ciężkich szkodliwych dla nerek. To nie oznacza jednak, że trzeba jej się wystrzegać! 5 młodych marchewek w tygodniu na pewno nie zaszkodzi Twojemu dziecku. Najlepsze są młode marchewki i oczywiście takie, które mają rześki i lekko słodkawy posmak. Nie kupuj przeleżałych, przechowywanych w zbyt wysokiej temperaturze warzyw, gdyż mogą być po prostu nieświeże.

Selen, który bierze udział w przekształcaniu witaminy A w rodopsynę – światłoczuły barwnik, który wpływa na widzenie po zmierzchu i przy słabym oświetleniu.

W sezonie wiosenno-letnim źródłem składników wzajemnie się wspomagających i wzmacniających działanie antyoksydacyjne są świeże warzywa i owoce. Aby zachęcić dziecko do niezbędnej porcji witamin i minerałów, wprowadź do codziennej diety np. owocowo-warzywne koktajle i sałatki.

blank

blank

Tasty healthy morning breakfast made of milk and porridge with nuts, apples and bananas

blank

 

blank

 

blank

 

blank

 

blank