Oczy – wzrok to podstawa codziennego funkcjonowania. Już po przebudzeniu otwieramy je na otaczający świat nie zastanawiając się nad tym fenomenem – postrzeganiem. Życie i postęp techniczny zmusza nas do wielogodzinnej „pracy” oczami. Przeglądamy internet, korzystamy ze smartfonów; wykonujemy pracę przy komputerze; oglądamy telewizję. Przez wiele godzin skupiamy wzrok na blisko położonych przedmiotach co powoduje, że mięśnie wewnątrz oczu napinają się. To długotrwałe i powtarzające się zjawisko, powoduje osłabienie wzroku.

Zatrzymajmy się na chwilę na tym problemie, pomyślmy, zróbmy coś dla NASZYCH OCZU!!! Nie jesteśmy bezradni. Są sposoby aby zadbać o NASZE OCZY. Wymaga to jedynie naszego zaangażowania. Kilka podstawowych informacji, które przekazują lekarze okuliści, można bez problemu wcielić w życie.

SEN W DOBRZE ZACIEMNIONYM POKOJU.

Okno w sypialni powinno posiadać dobrze zaciemniające zasłony (roletę). Tylko w zupełnej ciemności, podczas snu, siatkówka oka zaczyna produkować i gromadzić rodopsynę. Jest to światłoczuły barwnik mający ogromne znaczenie w procesie widzenia.

Przed snem warto zadbać o umiarkowane oświetlenie, które da sygnał organizmowi, że zbliża się sen. Światło, które emitują świece działa kojąco na oczy i jednocześnie relaksuje “duszę i ciało”:

Nie należy korzystać z urządzeń mobilnych przed snem, gdyż emitowane przez nie niebieskie światło działa pobudzająco. W dodatku mięśnie gałek ocznych napinają się zamiast odpoczywać.

Nie korzysaj z urządzenia elektroniczngo w zupełnej ciemności – to bardzo szkodliwe dla wzroku i organizmu w ogóle:

Oświetlenie w sypialni powinno być “ciepłe” dla oczu, nie może razić, najlepsze jest lekko przytłumione:

NAWILŻANIE POWIETRZA W POMIESZCZENIACH DO PRACY.

Uwaga na pomieszczenia z klimatyzacją lub centralnym ogrzewaniem. W takich lokalach nasze oczy dodatkowo wpatrzone w monitory – bardzo cierpią! Powierzchnia gałek wysycha. Sprzyja temu również brak mrugania. Oczy nie są odpowiednio nawilżone. Pamiętajmy o przerwach w pracy. Wystarczy wyjść na chwilę na świeże powietrze; mrugać powiekami; wkraplać tzw. sztuczne łzy; nawilżać pomieszczenie.

UNIKANIE ZADYMIONYCH POMIESZCZEŃ.

Dym tytoniowy – zabójca dla naszych OCZU i całego organizmu. Pracując w zadymionym lokalu jesteśmy tzw. biernymi palaczami. Nie tylko płuca to odczuwają ale i OCZY! Zawarte w dymie toksyny nie dość, że podrażniają oczy to też źle wpływają na stan drobnych naczyń krwionośnych. W całym procesie obkurczenia, niedotlenienia, dym przyspiesza degenerację gałki ocznej. Papierosy powodują też powstawanie wolnych rodników, które niszczą nasz wzrok! Palacze (i bierni palacze) częściej cierpią na syndrom „suchego oka” a w statystykach okulistycznych są na 1.miejscu takich chorób oczu jak: zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

STRES OKSYDACYJNY (TLENOWY).

Występuje w wyniku zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami (utleniaczami – te złe) a antyoksydantami (przeciwutleniaczami – te dobre). Zarówno jedne jak i drugie naturalnie występują w naszych organizmach i są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Organizm człowieka sam wytwarza przeciwutleniacz – glutation. Pozostałe przyjmujemy z pożywieniem (m.in.witamina C, A i E).

Dla utrzymania prawidłowego wzroku, potrzebna nam jest równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Dbajmy o prawidłową dietę. Dostarczajmy organizmowi odpowiednich codziennych porcji owoców, warzyw, olejów roślinnych, ryb, orzechów.

Rezygnujmy z wysokoprzetworzonych produktów i fast foodów.

KORZYSTAJĄC Z EKRANÓW, ZACHOWAJMY ROZSĄDEK.

Czy w dzisiejszych czasach jest ktoś, kto nie korzysta ze sprzętu elektronicznego ? Raczej nie. Codziennie oglądamy telewizję, siadamy do pracy lub dla przyjemności przed komputerem, wysyłamy sms-y i mms-y ze smartfonów. Tego nie da się uniknąć. Warto jednak pamiętać aby NASZYM OCZOM pomóc w ich codziennej „męczarni”. Oglądając telewizję, zachowajmy odpowiednią odległość od ekranu: wysokość ekranu pomnóżmy przez 3. To jest minimum dla dorosłęgo człowieka. Dzieci powinny siedzieć jeszcze dalej.Żelazna zasada – nie wpatrujemy się w monitory (komputer, odbiornik tv, smartfon) w zupełnie ciemnym pomieszczeniu !!! Zalecane jest rozproszone światło przy oglądaniu tv – wtedy oczy nie męczą się.

W przypadku komputera, powinno się dodać jeszcze oświetlenie punktowe, pokierowane na klawiaturę. Pracując przy komputerze, pamiętajmy aby ekran umieszczony był ok. 50 cm od twarzy.

Balsamem dla oczu będzie widok zieleni ponad ekranem lub odległa przestrzeń (najgorsza opcja to blisko znajdująca się ściana):

Ustawmy sprzęt tak, aby pomóc zrelaksować się NASZYM OCZOM.

CZYTAJMY TYLKO W POZYCJI SIEDZĄCEJ

Pamiętajmy, sięgając po lekturę, aby wygodnie usiąść. Nie czytamy na leżąco!!! Jest to bardzo niezdrowa pozycja. Mięśnie poruszające gałkami oraz mięśnie akomodujące szybciej się męczą i nadwyrężają. Przepisując tekst na komputerze, pamiętajmy aby umieścić go na pionowym uchwycie równolegle do ekranu. NASZE OCZY lepiej zniosą wodzenie od lewej do prawej strony niż ciągłe opuszczanie w dół na kartkę i w górę.