Oczy – wzrok to podstawa codziennego funkcjonowania. Życie i postęp techniczny zmusza nas do wielogodzinnej „pracy” oczami. Przeglądamy internet, korzystamy ze smartfonów, wykonujemy pracę przy komputerze i  oglądamy telewizję. Przez wiele godzin skupiamy wzrok na blisko położonych przedmiotach co powoduje, że mięśnie gałek ocznych są zmuszane do pracy – napinają się. Te długotrwałe i powtarzające się czynności powodują osłabienie wzroku. Jako rodzic możesz uczyć swoje dzieci prawidłowego dbania o wzrok, aby od najwcześniejszych lat nabrały zdrowych nawyków. Taka wiedza zastosowana w praktyce uchroni je przed problemami związanymi z oczami. 

Możesz stosować się codziennie do zaleceń, które sprzyjają zdrowiu oczu – wszystko zależy od Twoich chęci. Oczy mają nam służyć przez całe życie, więc zachęcamy do systematyczności w profilaktyce wzroku. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zaleceń – wcielone w życie, sprawią, że zadbasz o swój wzrok, a w dodatku poczujesz się lepiej, polepszy się jakość Twojego snu itd.:

SEN W DOBRZE ZACIEMNIONYM POKOJU 

Okno w sypialni powinno posiadać dobrze zaciemniające zasłony (bądź roletę). Tylko w zupełnej ciemności podczas snu, siatkówka oka zaczyna produkować i gromadzić rodopsynę. Jest to światłoczuły barwnik mający ogromne znaczenie w procesie widzenia.

Przed snem warto zadbać o umiarkowane oświetlenie, które da sygnał organizmowi, że zbliża się sen. Światło, które emitują świece działa kojąco na oczy i jednocześnie relaksuje „duszę i ciało”. Przed zaśnięciem nasza podświadomość jest najbardziej otwarta na sugestie, więc myśl tylko o tym, co jest przyjemne, pozytywne. 

UNIKAJ WIECZORNEGO KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ MOBILNYCH 

Nie korzysaj z urządzenia elektroniczngo w zupełnej ciemności – to bardzo szkodliwe dla wzroku (i organizmu w ogóle!). Smartphone, czy tablet nie powinien być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu!

Zapamiętaj! Nie należy korzystać z urządzeń mobilnych przed snem, gdyż emitowane przez nie niebieskie światło działa pobudzająco. W dodatku mięśnie gałek ocznych napinają się zamiast odpoczywać.

Oświetlenie w sypialni powinno być „ciepłe” dla oczu – nie może razić! Najlepsze jest lekko przytłumione:

blank

ODPOWIEDNIO DOSTOSOWANE POMIESZCZENIE PRACY

Uwaga na pomieszczenia z klimatyzacją lub centralnym ogrzewaniem. W takich lokalach nasze oczy dodatkowo wpatrzone w monitory – bardzo cierpią! Powierzchnia gałek wysycha. Sprzyja temu również brak mrugania. Oczy nie są odpowiednio nawilżane, więc pamiętaj o przerwach w pracy. Wystarczy wyjść na chwilę na świeże powietrze, czy mrugać bardziej intensywnie powiekami. Możesz również wkraplać tzw. sztuczne łzy, a jeśli masz taką możliwość: nawilżać pomieszczenie przy pomocy np. elektronicznego nawilżacza powietrza.

blank

UNIKAJ ZADYMIONYCH POMIESZCZEŃ

Dym tytoniowy – zabójca dla naszych oczu i całego organizmu. Pracując w zadymionym lokalu jesteśmy tzw. biernymi palaczami. Nie tylko płuca to odczuwają, ale i nasze oczy! Zawarte w dymie toksyny nie dość, że podrażniają oczy, to też źle wpływają na stan ich drobnych naczyń krwionośnych. W całym procesie obkurczenia, niedotlenienia, dym przyspiesza degenerację gałki ocznej. Papierosy powodują też powstawanie wolnych rodników, które niszczą nasz wzrok! Palacze (i bierni palacze) częściej cierpią na syndrom „suchego oka”, a w statystykach okulistycznych są na 1.miejscu takich chorób oczu jak: zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

STRES OKSYDACYJNY (TLENOWY)

Występuje w wyniku zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami (utleniaczami – te złe) a antyoksydantami (przeciwutleniaczami – te dobre). Zarówno jedne jak i drugie naturalnie występują w naszych organizmach i są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Organizm człowieka sam wytwarza przeciwutleniacz – glutation. Pozostałe przyjmujemy z pożywieniem (m.in. witamina C, A i E). Antyoksydanty znajdują się w świeżych owocach, warzywach, a także w zielonej herbacie. Jeśli lubisz pić wodę z wyciśniętym sokiem ze świeżej cytryny, to świetnie – w ten sposób również dostarczysz  organizmowi antyoksydanty. 

Zapamiętaj! Dla utrzymania prawidłowego wzroku, potrzebna nam jest równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Dbaj o zbalansowaną i urozmaiconą dietę, która bazuje na nieprzetworzonych produktach. Dostarczaj organizmowi odpowiednich codziennych porcji owoców, warzyw, olejów roślinnych, ryb, orzechów. Zrezygnuj z wysokoprzetworzonych produktów i fast foodów.

blank
blank
blank

KORZYSTAJĄC Z EKRANU, ZACHOWAJMY ROZSĄDEK!

Czy w dzisiejszych czasach jest ktoś, kto nie korzysta ze sprzętu elektronicznego? Raczej nie. Codziennie oglądamy telewizję, siadamy do pracy lub dla przyjemności przed komputerem. Wysyłamy sms-y i mms-y ze smartfonów. Tego nie da się uniknąć. Należy jednak pamiętać o tym, aby pomagać naszym oczom w ich codziennej „męczarni”:

–> Oglądając telewizję, zachowajmy odpowiednią odległość od ekranu –  wysokość ekranu pomnóżmy przez 3. To jest minimum dla dorosłęgo człowieka. Dzieci powinny siedzieć jeszcze dalej.

–> Żelazna zasada – nie wpatrujemy się w monitory (komputer, odbiornik tv, smartfon) w zupełnie ciemnym pomieszczeniu. Zalecane jest rozproszone światło przy oglądaniu telewizji – wtedy oczy nie męczą się.

–> Przy pracy w godzinach wieczornych albo w zaciemnionym pomieszczeniu powinniśmy zastosować dodatkowe oświetlenie punktowe pokierowane na klawiaturę.

–> Pracując przy komputerze, pamiętajmy aby ekran umieszczony był ok. 50 cm od twarzy.

–> Balsamem dla oczu będzie widok zieleni ponad ekranem lub odległa przestrzeń (najgorsza opcja to blisko znajdująca się ściana). Ustaw sprzęt tak, aby pomóc zrelaksować się Twoim oczom:

blank

CZYTAJ TYLKO W POZYCJI SIEDZĄCEJ

Pamiętajmy, sięgając po lekturę, aby wygodnie usiąść. Nie czytaj na leżąco! Jest to bardzo niezdrowa pozycja, gdyż mięśnie poruszające gałkami oraz mięśnie akomodujące szybciej się męczą i nadwyrężają. Przepisując tekst na komputerze, pamiętaj aby umieścić go na pionowym uchwycie równolegle do ekranu. Nasze oczy lepiej zniosą wodzenie od lewej do prawej strony niż ciągłe opuszczanie wzroku w dół na kartkę i spowrotem na ekran – w górę.