mikolajki-diagnoza-ortooptyczna

6. grudnia w naszej Siedzibie (na 21. piętrze w Babka Tower na Alei Jana Pawła II 80/130) zorganizowaliśmy bezpłatną akcję mikołajkową, podczas której nasza Ortoptystka dziecięca, Anita Gutkowska przeprowadzała diagnozy i badania ortoptyczne.  Odwiedziły nas przeurocze Reniferki i Mikołajki w towarzystwie swoich rodziców (głównie Mam!). Tego dnia, dzieci mogły robić wszystko – malować, śpiewać, tańczyć, a nawet psocić! W poczekalni, przed gabinetem ortoptycznym działo się naprawdę wiele. Sami zobaczcie!

Małgosia i Agnieszka nadzorowały, aby każde dziecko wylosowało los z magicznej kuli, odebrało „wylosowany” prezent  i wybrało świąteczną kolorowankę! Największym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się kolorowanki z Trzema Królami i wielbłądami, choinką oraz Mikołajem. Joanna robiła zdjęcia i nagrywała filmiki, zachęcała dzieci do malowania na naszym zaczarowanym arkuszu papieru. To były magiczne Mikołajki, ponieważ dzieci przeniosły nas w kolorowy świat bohaterów z bajek. Po Siedzibie hasały najróżniejsze postaci: Godzilla Mutantka, Rudolf Czerwononosy, Szczurek, Czarny Reniferek, zielona Chatka i tajemniczy kotek. Nasza Siedziba bardzo im się spodobała, ponieważ od razu się zadomowiły i zostaną na pewno z nami na długo! Zapraszamy do obejrzenia filmu: „BAJKOWE MIKOŁAJKI”, na którym zobaczycie co takiego działo się w naszej poczekalni podczas akcji mikołajkowej:

FUNDACJA ZOBACZYĆ JUTRO PREZENTUJE: „BAJKOWE MIKOŁAJKI”
 

Mamy nadzieję, że w te Święta, Mikołaj nie przyniesie Wam rózgi pod choinkę, tylko górę niesamowitych upominków:

 

Franio nie mógł się zdecydować, którą kolorowankę zabrać ze sobą. W końcu wybrał choinkę!
prezenty-dla-dzieci
Gdy Bianka czekała na braciszka i Mamę w poczekalni, to zajęła się malowaniem:

 

artystka-centrum-medyczne-warszawa

Artystka i jej dzieło! Bohaterami tej opowieści są: Bianka oraz jej Szczurek, Rudolf Czerwononosy i Czarny Reniferek!

Jeden z pacjentów koniecznie chciał coś dla nas zmalować po wyjściu z gabinetu ortoptycznego. Nie wahał się ani chwili, prędziutko usiadł przy naszym stoliczku i zaczął od rysowania jaskrawo zielonej trawy. W trakcie rozmowy okazało się, że uwielbia przeróżne potwory (podobnie jak Joanna), a w szczególności potwory giganty i mutanty!

– Franek, popatrz, tutaj mamy Tyrannosaurusa Rexa –  Joanna wskazała zabawkę-dinozaura – Może posłużyć za model.

– Tak. A jajo dinozaura się napromieniowało  i urodziła się Godzilla!

– Rzeczywiście. Jeszcze dorysuj jej gały (oczy)!

Franek narysował kilka par złowieszczych, czerwonych oczu.

– Jeju, ależ ma zębopaszczę! To, co Franek, zawiesimy Twojego Mutanta w naszej małej galerii prac? – na twarzy Franka pojawił się szeroki uśmiech.

I takim oto sposobem do kolekcji prac dołączyła Czarna Godzilla, która teraz z pewnością harcuje w nocy po naszej Siedzibie, gdy nikogo nie ma!


ortoptysta-warszawa-3
Drugi Franek postanowił namalować domek, po czym nie mógł się oderwać od naszych koszy pełnych zabawek.

fundacja-zobaczyc-jutro

a-fundacja-zobaczyc-jutro-2

Joanna i Grześ w wolnej chwili postanowili zrobić sobie zdjęcie na pamiątkę.  Po kilkunastu próbach, dopasowywaniu kąta nachylenia aparatu i długości rączki (na której był umieszczony)… udało się:

 

Nasza niezastąpiona Ortoptystka, Anita Gutkowska zbadała i zdiagnozowała 13 Pacjentów. To nie lada wyzwanie, ale Anita poradziła sobie świetnie. Ma duże doświadczenie, świetne podejście i ogromną cierpliwość do dzieci. Zobaczcie, co działo się w naszym gabinecie ortoptycznym:

Tablic Ishihary używa się do badania widzenia barwnego u dzieci:

 

 

Test stereoskopowy TNO (TEST MOTYLA – 3D) – do zbadania widzenia przestrzennego i określenia stopnia stereopsji:

 

Przy użyciu naszego wyświetlacza optotypów LCD, dokonuje się typowej oceny widzenia obuocznego oraz wykonuje się badanie widzenia kontrastu i ostrości wzroku do dali. Automatycznie kalibrowana wielkość optotypów (liter) jest kalibrowana zgodnie z wybraną odległością roboczą (odległość w jakiej siedzi pacjent), aby zachować ten sam kąt widzenia. Możliwa jest również zamiana kolorów czarnego z białym, czyli zamiast czarnych optotypów na białym tle można włączyć białe optotypy na czarnym tle.

Dodatkowym atutem badania przy zastosowaniu takiego wyświetlacza jest funkcja pomiaru wrażliwości na kontrast w trzech poziomach poniżej normalnego progu. To  daje możliwość zbadania pacjentów, którzy są  po operacji zaćmy czy wady refrakcji.

badanie-wzroku

 

Anita sprawdza ruchomość gałek ocznych, konwergencję i akomodację u pacjentów (test akomodacyjno-konwergencyjny) oraz określa punkt bliży konwergencji (PBK):

 

 

Franek wyjątkowo upodobał sobie kalejdoskop:

kaleidoskop

Ten skomplikowany „stwór” (widoczny na zdjęciu poniżej), to SYNOPTOFOR. Niezwykle przyjazny i o dziwacznym kształcie, ale bardzo luuuubi pomagać swoim pacjentom! Urządzenie, bez którego nie obejdzie się żadna diagnoza ortoptyczna. Służy zarówno do diagnostyki, jak również do zróżnicowanych ćwiczeń ortoptycznych. Za jego pomocą  bada się m.in.:
– obiektywny i subiektywny kąt zeza
– percepcję
– fuzję
– zakres supresji oraz korespondencji siatkówkowej.

badanie-widzenie-przestrzenne
 

Zachęcamy do obejrzenia filmiku „BADANIE NA SYNOPTOFORZE”: https://youtu.be/shszxPv2B4Y
badanie-diagnoza-ortoptyczna
 

DZIĘKUJEMY, ŻE SPĘDZILIŚCIE Z NAMI MIKOŁAJKI! Do zobaczenia w przyszłym roku!