na ratunek oczom jak odciągnąć dziecko sprzed ekranu
Gdy pogoda za oknem sprzyja… „siedzeniu” w domu, to pociechy chętnie będą rwały się przed ekran TV, laptopa, tabletu, czy komputera stacjonarnego. Konsekwentnie prosicie, kilka razy z rzędu: „Odłóż telefon!”, „Wyłączamy TV Skarbki!” itd.. Z pokoju słychać cichutkie przytaknięcie: „Dobrze Mamo, zaaaaraz…”. Z „zaraz” nagle robi się 30 minut. Co zrobić, aby odwrócić uwagę maluchów od telewizora, czy komputera? Trzeba wykazać się nie lada kreatywnością i poświęceniem, zaangażować dzieci w zabawę i zachęcić do wspólnego spędzenia czasu. Uwierzcie nam – to wszystko z korzyścią dla nich. na ratunek jak oczom odciągnąć dziecko sprzed ekranu

Dla dobra dzieci kontroluj to, ile czasu spędzają przed ekranem!

Zasada 30/30: 30 minut przed ekranem = 30 minut w ruchu/spędzone kreatywnie 

Wyrobienie takiego nawyku może uchronić Twoje dziecko przed problemami ze wzrokiem w przyszłości! W przypadku młodszych dzieci czas korzystania z urządzeń elektronicznych nie powinien przekroczyć 15 minut. Małe, 3-6-letnie dziecko nie powinno dysponować własnym komputerem. Czas użytkowania powinien być z góry wyznaczony – najlepiej postawić obok komputera minutnik (np. taki, jakiego używa się w kuchni, do odmierzania czasu przy gotowaniu, pieczeniu itp.), który za każdym razem dziecko samodzielnie będzie uruchamiać albo będziemy robić to my. Najlepszy dla wzroku jest duży monitor, a dziecko nie powinno siedzieć zbyt blisko (40 – 60 cm). Nie należy też korzystać z urządzeń elektronicznych w całkowitej ciemności, kiedy monitor/ekran jest jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. W przyszłości opiszemy szerzej zagadnienia dot. wpływu nowych technologii na wzrok. Tymczasem obejrzyjcie krótki filmik instruktażowy ku przestrodze, który umieściliśmy na naszym Fanpage:

Nasza propozycja na dziś na zabawę bez towarzystwa ekranu (zainspirowana książką dla dzieci pt. „Wytęż wzrok, czyli ukryte obrazki” Magdy Wosik):

1. WYDRUKUJ wszystkie 3 plansze (grafiki), najlepiej w kolorze! Możesz powycinać wszystkie rzeczy/zwierzątka/ikonki i ponaklejać je na wielki arkusz papieru (np. A3). Wtedy zabawa będzie nieco trudniejsza, ale dzięki temu Twoje dziecko poćwiczy swoją spostrzegawczość, percepcję wzrokową (m.in. rozpoznawanie kształtów), a dodatkowo nauczy się paru nowych słówek.

2. SZUKAMY ZAGUBIONYCH RZECZY. Wykorzystaj do tego grafikę NR 1. Zrób spis paru rzeczy, które trzeba odnaleźć. Niechaj maluch spróbuje jak najszybciej wskazać te rzeczy na grafice, które są na liście zagubionych rzeczy.

PLANSZA/GRAFIKA NR 1.

na ratunek oczom odciągnąć dziecko sprzed ekranu

zabawy-wzrokowe-na-wzrok-dzieci

na ratunek oczom jak odciągnąć dziecko sprzed ekranu

3. NAUKA W ROZPOZNAWANIE EMOCJI. Nadaj wspólnie z dzieckiem każdej ikonce określoną nazwę emocji np. złość (jestem zła), płacz (płaczę), milczenie (nic nie mówię) itd.. Gdy już wszystkie ikonki będą miały przypisaną emocję, zacznijcie zabawę! To zabawa trochę w aktora/aktorkę: pokazujcie różne minki i jednocześnie powiedzcie, co ona oznacza, np: „Jestem zła”, „Pokazuję język”, „Jestem grzeczna”, „Jest mi smutno”, „Płaczę”… itd.. Po czym, dana osoba (Ty albo dziecko) ma odgadnąć, którą minkę (emotikonkę) właśnie prezentujesz i wskazać na planszy. Będzie przy tym śmiechu, co nie miara!

PLANSZA/GRAFIKA NR 2.

na ratunek oczom jak odciągnąć dziecko sprzed ekranu

 

4. ZNAJDUJEMY MAPŁKI! Np. ” Pokaż małpki, które mają zamknięte jedno oko”. Do zabawy wykorzystaj grafikę NR 3.

PLANSZA/GRAFIKA NR 3.

na ratunek oczom jak odciągnąć dziecko sprzed ekranu

 

Życzymy udanej zabawy! na ratunek oczom jak odciągnąć dziecko sprzed ekranu

P.S. Wydrukowane plansze albo zrobioną przez siebie dużą planszę z naklejonymi na to wycinankami możesz również wykorzystać do rozwijania percepcji wzrokowej u maluszka np. poprzez #rozpoznawanie miejsca ułożenia dowolnych obiektów  (kształtowanie pojęć kierunku w #lewo i #prawo , w #górę i w #dół; w lewym górnym rogu, w prawym dolnym rogu; po lewej/prawej stronie itd.): „Pokaż mi te małpki, które są skierowane w lewą stronę ”, „Pokaż mi tę małpkę, która jest w prawym dolnym rogu”, „Która małpka idzie w lewą stronę/zmierza w lewym kierunku?”

Jeśli zauważyliście jakiekolwiek niepokojące symptomy (LISTA SYMPTOMÓW) u dziecka, które mogą świadczyć o problemach ze wzrokiem, zapraszamy do naszego nowiusieńkiego Gabinetu Okulistycznego i Ortoptycznego w samym sercu Warszawy! Możesz zapisać dziecko na kontrolną wizytę do Lekarza Okulisty Dziecięcego i/lub na diagnozę ortoptyczną (i ćwiczenia ortoptyczne) do Dyplomowanego Ortoptysty. Przystępna cena, miejsce przyjazne dzieciom, specjaliści z wieloletnim doświadczeniem i pedagogicznym podejściem do dzieci – cennik znajdziesz tutaj: CENNIK

____________________

Pomysły, łamigłówki, kolorowanki w książce dla dzieci Magdy Wosik to świetny sposób na rozwijanie kreatywności u dziecka, ale również sposób na usprawnienie jego percepcji wzrokowej. Więcej o tym, co znajdziecie w  książce, na Kreatywnie w domu:

wytez-wzrok-czyli-ukryte-obrazki-magda-wosik
na ratunek oczom jak odciągnąć dziecko sprzed ekranu

wytez-wzrok-oczy-dla-dzieci

Autorka zdjęcia: Ewelina z bloga KreatywnieWDomu.pl – zachęcamy do odwiedzenia jej strony!

na ratunek oczom jak odciągnąć dziecko sprzed ekranu

okulista-wzrok-dzieci