Praca, rozrywka, szukanie informacji, poszerzanie wiedzy – wszystko byłoby dobre gdyby nie wymagało siedzenia przed ekranem komputera. Według Instytutu Ochrony Zdrowia prawie 91% badanych deklaruje, że wzrok jest najważniejszym ze zmysłów. Dziwne – ale co trzeci Polak nigdy nie odwiedził okulisty! Latające mroczki, podwójne widzenie, utrata centrum obrazu, lunetowe widzenie, opuchlizna powiek – to niektóre sygnały od naszych oczu. Badania przeprowadzone w 2018 roku na terenie Katowic i Warszawy, potwierdziły zależność pomiędzy wielogodzinnym korzystaniem z komputerów, smartfonów a wysokim wskaźnikiem dolegliwości wzroku. Udowodniono, że pogarsza nam się ostrość wzroku, zwiększa wrażliwość oczu i pogłębiają się wady wzroku. Ciekawostką jest fakt, że większe ryzyko pojawienia się problemów ze wzrokiem dotyczy kobiet. W mniejszym stopniu mężczyzn.
SPECYFIKA URZĄDZEŃ KOMPUTEROWYCH
Siedząc przed ekranem komputera, użytkownik przez wiele godzin skupia uwagę na powierzchni znajdującej się w stałej i bliskiej odległości. Analizując tekst, przeglądając pliki itp. śledzimy materiały nie zdając sobie sprawy, że nasze oczy są „zawieszone”, nie poruszają się a nawet nie mrugamy powiekami. Cały proces prowadzi do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, problemów z akomodacją i w efekcie wzrok ulega pogorszeniu.
Lekarze okuliści zalecają aby robić częste ale krótkie przerwy podczas pracy przy komputerze. Wystarczy pamiętać o oczach i wdrożyć te zdrowe nawyki: wstać i zrobić sobie coś do picia; przejść do innego pomieszczenia po jakąś rzecz; podejść do znajomej/ego na słówko itp.
Ważną sprawą dla kondycji oczu podczas pracy przy ekranie komputera jest kwestia nawilżania rogówki oka. W normalnych warunkach rogówka nawilżana jest przez wydzielinę łzową podczas mrugania. Niestety patrząc w ekran jesteśmy skupieni na pracy i prawie nie mrugamy! Prowadzi to do wysuszenia dolnej partii oka.
Możemy pomóc zmęczonym oczom: co jakiś czas pomrugajmy; podnieśmy wzrok wyżej i popatrzmy na ściany, sufit; pokręćmy gałkami robiąc koła.
NASZE OTOCZENIE MA ZNACZĄCY WPŁYW NA STAN WZROKU
Spędzając dużo czasu przed ekranem komputera, zadbajmy o otaczającą nas przestrzeń. To też pomoże naszym oczom:
– stwórzmy sobie zieloną strefę – kwiaty koją i relaksują zmęczone oczy a także neutralizują wpływ szkodliwego promieniowania;
– wietrzmy pomieszczenie, w którym pracuje sprzęt;
– róbmy przerwy w pracy, chociaż chwilowe; jak mamy okno – warto popatrzeć w dal, poćwiczyć, (może ktoś pamięta przerwy śródlekcyjne w szkole dla poprawy koncentracji ucznia:))
– jeżeli nosimy okulary korekcyjne, pomyślmy o szkłach antyrefleksyjnych – eliminują męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła od powierzchni ekranu i szkieł okularowych, zwiększając komfort widzenia;
– w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem lub klimatyzacją ustawmy pojemniki z wodą lub fontannę z pluskającą kaskadą;
– unikajmy pracy w pomieszczeniu gdzie pali się papierosy!!!
– zadbajmy o dobre oświetlenie: górne i punktowe; to drugie przy sprzęcie powinno być z lewej strony dla praworęcznych i z prawej dla leworęcznych.
ĆWICZENIA DLA OCZU
Wszyscy wiedzą i słyszą o ćwiczeniu ciała, kondycji fizycznej. A oczy? Warto poświęcać im więcej czasu. Nasze oczy też możemy dopieszczać 🙂
W wolnej chwili usiądźmy prosto, patrzmy przed siebie. Zacznijmy poruszać gałkami: w lewo, w prawo, do góry, w dół, po skosie w lewo góra-dół i w prawo góra-dół; następnie kręćmy koła w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i odwrotnie. Róbmy to z otwartymi oczami a potem z zamkniętymi. Ćwiczenia wykonujmy powoli, dokładnie – nigdzie się nie spiesząc. Ta chwila jest dla nas i naszych oczu!
Jest to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeć z tzw. jogi oczu.
Na koniec zakrywamy oczy dłońmi by odpoczęły.
Wspaniałym ćwiczeniem jest też „zmiana ostrości widzenia”. Polega ono na skupieniu wzroku na naszym palcu: trzymamy palec w odległości kilkunastu cm od oczu i powoli oddalamy go od twarzy cały czas wodząc za nim wzrokiem. Następnie przenosimy spojrzenie na oddalone otoczenie i ponownie na palec, jednocześnie zbliżając go do twarzy. Ćwiczenie fantastycznie relaksuje wzrok. Oczy odpoczywają, są odprężone.
Ogromną ulgą dla oczu jest patrzenie w dal; wodzenie po odległych sprzętach czy meblach. Tak jakbyśmy oczami „omiatali” krajobraz.
DBANIE O HIGIENĘ NASZYCH OCZU
Pamiętajmy, że lepiej stosować profilaktykę czyli dbać i zapobiegać – niż nic nie robić i w konsekwencji zmagać się z zaawansowanymi schorzeniami naszych oczu!
Podczs pracy przy komputerze bardzo ważne jest oświetlenie ale równie ważne jest odpowiednie ustawienie sprzętu. Unikajmy miejsc mocno nasłonecznionych i stanowisk na tle okna. Światło wpadające przez okno będzie nas oślepiać co wiąże się z dyskomfortem pracy i podwójnym obciążeniem dla oczu.
Przestrzegajmy odpowiedniej odległości od ekranu – min. 40 cm.
Pracujący przed ekranem cierpią na „suche oko”. Trzeba pamiętać aby oczyszczać rano i wieczorem brzegi powiek. Wykluczy to ewentualne stany zapalne. Do oczyszczania można stosować husteczki dostępne w aptekach lub delikatne płyny micelarne.
Warto mieć zawsze pod ręką sól fizjologiczną lub krople nawilżające w jednorazowych ampułkach. Świetnie sprawdzają się w przypadku zanieczyszczenia oka kurzem, pyłem.
Nigdy nie pocieramy oczu! Sięgamy po ampułkę, żeby je przepłukać. Nie dotykamy do powierzchni gałki ocznej. Zużywamy płyn i wyrzucamy opakowanie.
Dolegliwość suchego oka częściej występuje w okresie jesienno-zimowym. Spowodowana jest dłuższym czasem pracy w pomieszczeniach ogrzewanych, rzadziej wietrzonych i sztucznie oświetlonych.
W miarę naszych możliwości spędzajmy jak najwięcej czasu poza domem. Wypady do lasu, na rower, ulubiony sport – to wszystko powoduje ogólny relaks i „detoks” od pracy przy komputerze. Odpoczywa cały nasz organizm i oczy także. Bezpośredni kontakt z przyrodą jest zbawienny dla naszego wzroku: zieleń koi przemęczone oczy, ruch powoduje wydzielanie serotoniny – hormonu szczęścia. Rejestrując przyjazne otoczenie wokół i odległy krajobraz – mimowolnie wykonujemy zestaw ćwiczeń relaksacyjnych dla naszych oczu.
Dbajmy o zabezpieczanie oczu przed promieniowaniem słonecznym. Nośmy okulary z dobrymi filtrami. Uchronią też nasze spojówki przed wiatrem i kurzem. Jeśli lubimy chodzić na basen, pamiętajmy o szczelnych okularach. Chlorowana woda również podrażnia nasze oczy. Zanieczyszczona woda w rzekach, jeziorach czy w morzu – to ten sam problem. Nie zapominaj o zabezpieczeniu oczu.
Kobiety stosujące makijaż powinny pamiętać o codziennym, dokładnym demakijażu oczu i twarzy przed snem. Kosmetyki potrafią uczulać, dlatego warto mieć swoje sprawdzone. Lepiej nie pożyczać nikomu zwłaszcza tych do oczu ani nie używać cudzych. Unikniemy przypadkowego zakażenia np. jęczmieniem lub wirusem.
Pamiętajmy o dobrym dla całego organizmu – wysypianiu się. Nie zarywajmy nocy. Przed zaśnięciem wyłączmy wszystkie urządzenia elektroniczne. Pracujący sprzęt emituje tzw. niebieskie światło, które powstrzymuje wydzielanie melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za „dobry sen”.
WZROK – JEDEN Z NAJWSPANIALSZYCH ZMYSŁÓW CZŁOWIEKA. OTOCZMY GO TROSKLIWĄ OPIEKĄ I CIESZMY SIĘ NIM JAK NAJDŁUŻEJ!
Najnowsze komentarze