nowe-technologie-wzrok

W zetknięciu z nowymi technologiami tak bardzo rozpowszechnionymi teraz pośród najmłodszych, ich wzrok może znacznie się pogorszyć. Czy pilnujecie, w jaki sposób Wasze dziecko korzysta z laptopa – gdy np. gra w gry online, buszuje po Facebooku?  W jakiej odległości od oczu trzyma tablet? Jak często ogląda ulubione programy w telewizji (TV)?

Wzrok musi być w pełni sił, bo ponad 80% informacji przyswajamy poprzez „patrzenie”. Na kondycję oczu wpływa również postawa ciała, jaką przyjmujemy podczas korzystania z urządzeń cyfrowych:

gdy siedzimy na fotelu, na kanapie, trzymając laptopa/tablet na kolanach, to część dolna kręgosłupa koniecznie musi mieć wspomaganie w postaci poduszki, która wypełni lukę pomiędzy częścią górną siedziska a kręgosłupem (kręgi będą miały „oparcie”). Dodatkowo należy podłożyć pod urządzenie jakąś podstawkę, aby było ono pod kątem 90 stopni do podłoża/podłogi.

gdy siedzimy na krześle, a urządzenie jest na biurku, to górny odcinek kręgosłupa musi być wyprostowany, pod kątem 90 stopni do blatu biurka/stołu. Laptop powinien znajdować się na podwyższeniu, abyśmy patrzyli wprost na ekran.

Więcej na temat ergonomii pracy przy komputerze dowiecie się z filmiku:

Co powinniście wiedzieć na temat prawidłowego korzystania z urządzeń elektronicznych? 

1. Norma higieniczna korzystania ze sprzętu cyfrowego przez dziecko w wieku szkolnym to godzina!

2. W przypadku młodszych dzieci czas spędzany przed ekranem  powinien być jeszcze krótszy (poniżej 1 h dziennie).

W 2015 roku przeprowadzono jedno z pierwszych w Polsce badań online (uzyskano 1011 kompletnie wypełnionych kwestionariuszy) dot. korzystania z urządzeń mobilnych przez małe dzieci. Ile dziennie czasu dzieci spędzają przed ekranem? –> Zapytani o wymiar czasu, który dzieci poświęcają na określone czynności w dniu, kiedy korzystają z danego urządzenia, rodzice wskazywali od 5 minut do kilku godzin„. Zachęcamy do przeczytania całego raportu, który został opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej: Fundacja Dzieci Niczyje) we współpracy z Fundacją Orange: „KORZYSTANIE Z URZĄDZEŃ MOBILNYCH PRZEZ MAŁE DZIECI W POLSCE. Wyniki badania ilościowego”.

mamatatatablet-pl-nowe-technologie-dzieci

„KORZYSTANIE Z URZĄDZEŃ MOBILNYCH PRZEZ MAŁE DZIECI W POLSCE”, Fundacja Dzieci Niczyje

3. Dziecko kilkuletnie nie powinno dysponować własnym sprzętem elektronicznym

Okazuje się, że spora część dzieci w wieku od 2 do 6 lat dysponuje własnym sprzętem. To nie jest dobra wiadomość! Z przykrością stwierdzamy: rodzice kupując sprzęt elektroniczny tak małym dzieciom, nie byli świadomi,  że robią źle! 

mamatatatablet-pl-korzystanie-z-urzadzen-mobilnych

Raport: „KORZYSTANIE Z URZĄDZEŃ MOBILNYCH PRZEZ MAŁE DZIECI W POLSCE”, Fundacja Dzieci Niczyje, 2015 rok.

Najlepiej razem z dzieckiem usiąść przed komputerem, aby mu coś pokazać, pograć z nim, pobawić się! Z danych raportu wynika, że: „Stosunkowo najrzadziej obecni są rodzice w trakcie grania: w przypadku każdego medium mniej niż połowa rodziców grających dzieci zawsze lub prawie zawsze towarzyszy wtedy dziecku, a około 45% robi to czasami.”

mamatatatablet-pl-kontrola-rodzicielska

Raport: „KORZYSTANIE Z URZĄDZEŃ MOBILNYCH PRZEZ MAŁE DZIECI W POLSCE”, Fundacja Dzieci Niczyje, 2015 rok.

 

razem-z-dzieckiem
4. NIE KORZYSTAJ z komputera lub smartfona przed snem‼ Światło emitowane z ekranu „rozbudza” Cię (może przyczynić się do wystąpienia bezsenności!) i utrudnia zaśnięcie.

5. Najbezpieczniejszy dla wzroku jest duży monitor. W przypadku bardzo szerokich ekranów (o dużej przekątnej)  wzrok powinien znajdować się w odległości co najmniej 50 cm, aby ekran zmieścił się w polu widzenia. Unikniemy wtedy mimowolnego odchylenia się do tyłu na krześle. 

Jak możemy w prosty sposób sprawdzić, czy zachowujemy odpowiednią odległość od ekranu?

Przy pomocy kartki A4! Strona A4 ma długość ok. 30 cm , więc jeśli nie „mieści się” między nami a ekranem, to siedzimy za blisko. Najlepiej, aby odległość do monitora odpowiada długości co najmniej półtorej kartki.

6. EKRAN nie może być jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Najlepiej dla wzroku jak oświetlenie znajduje się za ekranem, jest punktowe i nieco mniej intensywne od stopnia jasności ekranu!

7. EKRAN powinien znajdować się w odległości wyprostowanej ręki (w przypadku ekranu LCD, komputera, laptopa)

8. URZĄDZENIA PRZENOŚNIE (SMARTFON, TABLET, E-BOOK, IPAD) należy trzymać w bezpiecznej odległości 25-35 cm od oczu i nieco poniżej poziomu oczu.

9. DOPASUJ jasność ekranu (monitora)! Umieść białą kartę papieru w pobliżu ekranu i na tej podstawie dopasuj jasność monitora.  Ekran powinien mieć jasność zbliżoną do „jasności” papieru.

10. Ustaw ekran pod takim kątem, żeby nie padało na niego światło z zewnątrz lub z pomieszczenia.

11. LINIA WZROKU POWINNA BIEC NA WPROST LUB LEKKO PONIŻEJ EKRANU:

Oczy szybciej "wysuszają się", gdy są skierowanie zbytnio "w dół"
12. Klimatyzacja, strumień powietrza z elektrycznego wiatraka wysuszają oczy – dlatego nigdy nie należy siedzieć w miejscu, gdzie powietrze „dmucha” bezpośrednio na twarz.

13. Do regularnej pracy z urządzeniem cyfrowym najlepiej nadają się antyodblaskowe panele LCD, które nie odbijają światła. Gdy panel jest odblaskowy, to ekran należy pokryć specjalną powłoką o niskim stopniu odbijania światła.

14. Co godzinę należy robić 10 lub 15-minutowe przerwy od patrzenia w ekran, aby popatrzeć daleko przed siebie i poruszać oczami w górę, w dół, w lewo i w prawo. W ten sposób unikniemy tzw. skurczu akomodacyjnego*.

*Czym jest akomodacja? Soczewka oka posiada zdolność akomodacji (nastawności), co umożliwia widzenie oglądanych przedmiotów z daleka i z bliska. Nastawność polega na zmianie kształtu oraz mocy łamiącej soczewki przy pomocy napięciu okrężnych włókien mięśnia rzęskowego oka.

*Na czym polega skurcz akomodacyjny?  Podczas patrzenia w dal mięsień rzęskowy jest rozluźniony. Gdy patrzymy na obiekt z bliska, to jest napięty.  Oko nie jest w stanie dostosować się do patrzenia w dal po dłuższym wpatrywaniu się np. w ekran smartphone’a. Przez pewien czas po oderwaniu wzroku od ekranu, oddalone przedmioty będą „nieostre”.

ochrona-oczu-podczas-korzystania-z-urzadzeń-Proponujemy dwa niezastąpione ćwiczenia rozluźniające napięcie akomodacji oczu:

  • I. Ustaw palec (może też być kredka, ołówek, długopis) na odległość ok. 20 cm od oczu. Uważnie wpatruj się w palec, po czym szybko przenieś wzrok na przedmiot położony dalej; Powtórz to kilka razy;
  • II. Zamknij oczy na 10 sekund, po czym otwórz i mrugaj przez minutę. Mruganie poprawia stopień nawilżenia oczu.

Dbaj o wzrok codziennie, nawet małe przerwy w czytaniu książki,  korzystaniu z urządzeń cyfrowych przyniosą ulgę zmęczonym wytężoną pracą oczom.

15. Używaj regularnie kropli do oczu. Najlepiej tych w jednorazowych pojemniczkach, ponieważ mają krótką datę przydatności – nie zawierają konserwantów.

zmeczone-oczy-ergonomia-pracy

Zdjęcie: peoplecreations, Freepik

OTO KILKA SCENEK Z ŻYCIA WZIĘTYCH!  W TEN SPOSÓB NIE NALEŻY KORZYSTAĆ Z URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH:

ochrona-oczu-podczas-korzystania-z-urzadzeń-cyfrowych

W takiej pozycji dziecko nadwyręża wzrok, ponieważ ekran znajduje się poniżej poziomu oczu

 

Fale elektromagnetyczne emitowane przez smartphone'y, komórki podczas połączenia są szkodliwe dla zdrowia. Nie rozmawiaj przez telefon komórkowy, będąc blisko dziecka. W tej sytuacji również widać, że blisko dziecka znajduje się tablet, który emituje wysokoenergetyczne światło widzialne.

Fale elektromagnetyczne emitowane przez smartphone’y, komórki podczas połączenia są szkodliwe dla zdrowia. Nie rozmawiaj przez telefon komórkowy, będąc blisko dziecka. W tej sytuacji również widać, że blisko dziecka znajduje się tablet, który emituje wysokoenergetyczne światło widzialne.

crona-oczu-podzas-kozystania-z-urzadzeń-cyfro

ochrona-oczu-podczas-korzystania-z-urzadzeń-cyfrowych

W tej pozycji nadwyrężamy wzrok, ponieważ ekran laptopa znajduje się zdecydowanie za blisko oczu!

 

Ekran znajduje się poniżej linii wzroku!

Ekran znajduje się poniżej linii wzroku!

 

ochrona-oczu-podczas-korzystania-z-urzadzeń-cyfrowych

Dziecko nie powinno dysponować swoim komputerem!

 

ochrona-oczu-podczas-korzystania-z-urzadzeń-cyfrowych

Nie powinno trzymać się laptopa bezpośrednio na kolanach. Rozwiązanie: stolik/poduszka pod laptop.

 

ochrona-oczu-podczas-korzystania-z-urzadzeń-cyfrowych

___________________________________

Tło grafik i grafiki: Freepik