Oddziaływanie urządzeń cyfrowych na wzrok.

Oddziaływanie urządzeń cyfrowych na wzrok |

Wszystko to brzmi bardzo zachęcająco: surfowanie po  necie, buszowanie na Facebooku. Granie w gry online i  komputerowe: PokemonGo (ganianie Pokemona),  Minecraft, Angry Birds, korzystanie z aplikacji  edukacyjnych… Tylko, czy jest bezpieczne dla wzroku  Twojego dziecka? Tak, ale w odpowiednich dawkach!  Zazwyczaj dzieci spędzają zbyt dużo godzin przed ekranem i bardzo często po zakończeniu  codziennej przygody z ulubionym tabletem,  smartfonem czy PC-tem, dzieciaki skarżą się na  zaczerwienienie, podrażnienie i zmęczenie oczu, bóle  głowy, nieostre widzenie, a nawet trudności w  zasypianiu (w skrajnym przypadku na bezsenność).

W 2015 roku Fundacja Dzieci Niczyje przeprowadziła badanie ilościowe oparte o ankietę online: „Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce. Wyniki badania ilościowego”. Zachęcamy do przeczytania całego raportu, który został opracowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej: Fundacja Dzieci Niczyje) we współpracy z Fundacją Orange: „KORZYSTANIE Z URZĄDZEŃ MOBILNYCH PRZEZ MAŁE DZIECI W POLSCE. Wyniki badania ilościowego”.

Z  grupy 2392 osób w wieku powyżej 18 lat posiadających dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat,  uzyskano 1011 kompletnych kwestionariuszy (stopień realizacji próby na poziomie 59%):

mamatatatablet-pl-korzystanie-z-urzadzen-mobilnych-badanie

Dane mówią same za siebie. Najważniejsze wyniki badania:

www-mamatatatablet-pl-urzadzenia-mobilne-dzieci

Raport: „KORZYSTANIE Z URZĄDZEŃ MOBILNYCH PRZEZ MAŁE DZIECI W POLSCE”, Fundacja Dzieci Niczyje, 2015 rok.

1. Jakie dolegliwości układu wzrokowego najczęściej występują u dzieci w wieku szkolnym?

Skurcz akomodacyjny, zmęczenie oczu, bóle głowy, krótkowzroczność – coraz więcej dzieci i młodzieży z tymi problemami trafia do gabinetów okulistycznych. Szacuje się, że co czwarty nastolatek cierpi na krótkowzroczność. Coraz więcej maluchów musi nosić okulary minusowe, aby normalnie funkcjonować. Z kolei te, które już są krótkowzroczne, noszą coraz silniejsze okulary (z grubszymi szkłami). Główną przyczyną tych dolegliwości jest upowszechnienie małych urządzeń elektronicznych – smartfonów i tabletów. 

Towarzyszącymi objawami mogą być również: zmęczenie (napięcie) mięśni szyi (karku) i ramion, nadpobudliwość.

oddziaływanie urządzeń cyfrowych na wzrok niebieskie światło

2. Na czym polega skurcz akomodacyjny?

To sytuacja, gdy oko przyzwyczajone do patrzenia z bardzo bliskiej odległości nie potrafi sprawnie przystosować się do patrzenia w dal. Taka osoba po sesji Facebooka patrząc w dal nie widzi lub widzi bardzo słabo. Gdybyśmy zaraz po odejściu od laptopa wykonali rutynowe badanie wzroku, to okazałoby się, że dana osoba jest  krótkowzroczna i żeby widzieć prawidłowo konieczne są minusowe okulary korekcyjne.

Wpatrywanie się w ekran z bardzo bliskiej odległości przyczynia się do  wzrostu napięcia w mięśniach oka, a tutaj już tylko jeden krok od zmęczenia oczu, czy bólów głowy.  Warto odrywać wzrok od ekranu co 30 minut. Popatrzeć w dal i na blisko położony obiekt. Kilka takich powtórzeń uchroni Was przed skurczem akomodacyjnym.

W przypadku nadwzroczności: wysiłek mięśnia akomodacyjnego powoduje skurcz akomodacji, doprowadzając do tego, że oko nadwzroczne staje się czynnościowo krótkowzroczne – jest to tzw. krótkowzroczność pozorna.

3. Jakie inne schorzenia mogą być wywołane długim patrzeniem na ekran?

Syndrom widzenia komputerowego, syndrom VDT (monitorów ekranowych) oraz oftalmopatia technostresu. Dotyczy to głównie osób dorosłych, które korzystają z urządzeń elektronicznych w pracy.

4. Czy krótkowzroczność (ang./łac. miopia) i astygmatyzm (zniekształcone widzenie) mogą wystąpić u dzieci?

Tak, ale zazwyczaj u starszych dzieci: 6 i 7-latków. Uważa się, że w 1/3 przypadków przyczyną krótkowzroczności są czynniki dziedziczne, a w 2/3 czynniki zewnętrzne (środowiskowe), czyli przeciążenie wzroku „pracą z bliska” (m.in. czytanie książek, używanie urządzeń przenośnych, pisanie przy nieodpowiednim świetle itd..).

P.S. Z kolei NADWZROCZNOŚĆ (ang. hypermetropia, hyperopia) występuje najczęsciej u dzieci poniżej 6. roku życia. Do 3. roku życia ma ona charakter fizjologiczny i każde dziecko widzi lepiej z daleka, niż z bliska.

5. Co najczęściej robią dzieci podczas korzystania z urządzeń elektronicznych?

Korzystanie przez dzieci z urządzeń mobilnych według rodzaju aktywności i
kategorii wiekowych:

www-mamatatatablet-pl_pliki_uploads_2015_11_korzystanie_z_urzadz

oddziaływanie urządzeń cyfrowych na wzrok niebieskie światło

 

6. Czy ruch na świeżym powietrzu wpływa na prawidłowe kształtowanie się układu wzrokowego?

Tak! Ekspozycja na światło dzienne wpływa w okresie wzrostu na prawidłowy rozwój gałek ocznych. Jest to udowodnione naukowo. Przyzwyczajaj dziecko od najmłodszych lat do uprawiania sportu, wszelkich aktywności ruchowych na świeżym powietrzu i na łonie natury.

oddziaływanie urządzeń cyfrowych na wzrok niebieskie światło

7. Jak wytłumaczyć rodzicowi, że należy ograniczyć dzieciom dostęp do urządzeń?

RODZIC:Mojemu dziecku to sprawia tak dużą frajdę. Szkoda odrywać je od ekranu. W dodatku nie mam cierpliwości, aby ciągle kontrolować ile czasu spędza przy ulubionej zabawce…  Samo się sobą zajmie, przynajmniej mam trochę czasu wolnego dla siebie!

Stosując mocne argumenty. Rodzice niestety nie pomagają w walce z problemem, ale oczekują natychmiastowych efektów i poprawy wzroku u dziecka. Drodzy Rodzice i Opiekunowie, to od Was w dużej mierze zależy, czy wzrok Waszej pociechy będzie w dobrej kondycji! Musicie zastosować ograniczenia czasowe w korzystaniu z urządzeń cyfrowych!

8. Jaki rodzaj światła emitują urządzenia cyfrowe?

Wiele tych dolegliwości spowodowanych jest przez tak zwane „wysokoenergetyczne światło widzalne”, zwane niebieskim światłem, które jest emitowane przez większość urządzeń cyfrowych. Pomimo, że światło niebieskie samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym – składa się na światło dzienne i utrzymuje nas w stanie czuwania – to jednak nadmierna ekspozycja na nie może bardzo niekorzystnie oddziaływać na nasz wzrok i samopoczucie.

oddziaływanie urządzeń cyfrowych na wzrok niebieskie światło

9. Czy można w jakiś sposób ograniczyć skutki działania światła niebieskiego?

Działanie szkodliwego światła niwelują (ale w mniejszym stopniu) okulary z soczewkami pomarańczowymi. Na rynku istnieją okulary z tzw. nanopowłoką, blokującą od 30 do 50% niebieskiego światła.

Pamiętaj! Jeśli lubicie czytać e-booki, to koniecznie zaopatrzcie się w czytnik e-booków, który nie emituje niebieskiego światła.

10. Jak możemy na co dzień dbać o wzrok dziecka?

Niechaj Twoje dziecko spędza nie więcej niż 1 h dziennie przy komputerze. Wzrok dzieci jest szczególnie uwrażliwiony na działanie światła niebieskiego, ponieważ cały czas się rozwija..

Należy przyzwyczajać dziecko do jasno określonych reguł korzystania z urządzeń elektronicznych! Nie zważając na bunt, ataki histerii, czy prośby malucha.

We wprowadzeniu zasad mogą pomogą wszelkie aplikacje z wbudowaną kontrolą rodzicielską, które ustalają limit czasowy na ekranie.

oddziaływanie urządzeń cyfrowych na wzrok niebieskie światło

Wzrok jest narażony codziennie na wiele innych czynników zewnętrznych, nie tylko  na wysokoenergetyczne światło widzialne (światło niebieskie), ale również na:  suche powietrze, klimatyzację, złe oświetlenie, zbyt małą ilość snu, długotrwały stres, palenie papierosów bądź wdychanie bierne dymu papierosowego, spożywanie alkoholu i nieprawidłową dietę.

 

Zdrowy i higieniczny tryb życia, odpowiednia dieta (bogata w witaminę A, E, kwasy omega-3, luteinę) i aktywność fizyczna są w stanie ograniczyć negatywny wpływ czynników zewnętrznych na stan wzroku. Zapraszamy do regularnego odwiedzania naszej strony na Facebooku – umieszczamy tutaj m.in. przepisy na #ZdrowyWzrok i ćwiczenia relaksujące przemęczone oczy. 

 

oddziaływanie urządzeń cyfrowych na wzrok niebieskie światło

 

Kilka słów o naszej działalności:

 

↪ W naszym Gabinecie Ortoptycznym w Warszawie terapią ortoptyczną zajmuje się m.in. Ewa Młodawska, dyplomowany ortoptysta, pedagog specjalny z wieloletnim doświadczeniem w terapii dzieci.

Na naszym kanale YouTube możecie obejrzeć filmik m.in. o ćwiczeniu fuzji z wykorzystaniem listwy ortoptycznej:

ĆWICZENIE FUZJI 

cwiczenie-fuzji-ortoptysta

oddziaływanie urządzeń cyfrowych na wzrok niebieskie światło

↪ Ćwiczenie fuzji z listwą ortoptyczną ma na celu odzyskanie jednego ze stopni widzenia #obuoczne-go: tzw. fuzji.

↪ Ćwiczenia ortoptyczne są wskazane w przypadku niedomogi wszystkich trzech stopni widzenia obuocznego, to znaczy jednoczesnej percepcji, fuzji i stereoskopii.

Zapraszamy również do przeczytania obszernego postu na temat optodysleksji, która w ostatnich latach jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów dzieci w nauce: https://zobaczycjutro.org/…/dysleksja-wzrokowa-optodysleksja/

oddziaływanie urządzeń cyfrowych na wzrok niebieskie światło

Jeśli chcesz zapisać swoje dziecko na ćwiczenia ortoptyczne: tel.: 22 266 09 95. E-MAIL: biuro@zobaczycjutro.org

oddziaływanie urządzeń cyfrowych na wzrok niebieskie światło