Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy – nie bez powodu. To nie tylko wyznacznik tego, jacy jesteśmy, ale również naszego stanu zdrowia. Przejrzyste i pewne spojrzenie, biała gałka oczna, to oznaka zdrowia. Czasem zmiany w naszym narządzie wzroku mogą być sygnałem słanym przez organizm, więc warto przynajmniej na początku w teorii zorientować się, co owe zmiany mogą oznaczać. Obok zmian zewnętrznych, widocznych „gołym okiem”, są też te niezauważalne, które może tylko dostrzec lekarz okulista, ortoptysta itd.. Zazwyczaj wtedy mamy do czynienia z zaburzeniami widzenia, wadami refrakcji, nieprawidłową pracą mięśni gałek ocznych. W dobie technologii, które są dosłownie wszędzie – na dworcach kolejowych, pokładzie samolotu, w centrach handlowych, czy w szkole, domu, pracy (smartphone, laptop, tablet, e-book, iPod, PlayStation, komputer stacjonarny itd.), nie trudno o pogorszenie ostrości widzenia. Z każdej strony bombardowani jesteśmy niezliczoną ilością obrazów cyfrowych, w tym i informacji, które nasz wzrok musi przetwarzać. Taka ciągła praca strasznie go nadwyręża i jest bezpośrednią przyczyną tego, że w ostatnich 30-latach znacznie wzrosła ilość dzieci, które mają zdiagnozowaną krótkowzroczność, cierpią na skurcz akomodacyjny i inne dolegliwości narządu wzroku.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Najczęściej występujące zaburzenia widzenia

Zaburzenia (pola) widzenia to bardzo ogólne pojęcie. Bywa, że pojawiają się nagle. Do typowych zaburzeń widzenia zaliczamy: ślepotę, podwójne widzenie, zamglone widzenie, rozmyte obrazy, mroczki, błyski (jasne rozbłyski), zanik bocznego pola widzenia. Obok takich zaburzeń występuje zazwyczaj ostry ból oka powstały na skutek ostrego ataku niedokrwienia oka, zapalenia nerwu wzrokowego albo ataku ostrej jaskry. Niezależnie od tego, czy pojawił się tylko jeden niepokojący symptom, czy może kilka – to w każdym przypadku należy zgłosić się do lekarza okulisty! W naszym gabinecie okulistycznym udzielimy Waszemu dziecku pomocy, wizytę możecie zarezerwować telefonicznie: 22 266 09 95 bądź e-mailowo: biuro@zobaczycjutro.org

Dlaczego miewamy zaburzenia widzenia?

Mogą być objawem wielu chorób wzroku, takich jak: jaskra, zaćma, stożek rogówki, odwarstwienie siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Przy chorobach ogólnoustrojowych (retinopatia cukrzycowa, nadciśnienie tętnicze) również mogą wystąpić zaburzenia widzenia. Naczynia krwionośne odżywiające oko podlegają w przebiegu chorób ogólnoustrojowych identycznym zmianom jak pozostałe naczynia, więc symptomy słane przez oczy bardzo często pomagają w postawieniu prawidłowej diagnozy.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Przy nadczynności tarczycy występuje podwójne widzenie, wytrzeszcz oczu, podniesienie temperatury skóry, przyspieszenie akcji serca oraz silne bóle głowy, którym towarzyszą plamki świetlne i mroczki w polu widzenia.

Kiedy zaburzenia wzroku mają swoje źródło w układzie nerwowym, to ich pojawienie może świadczyć o: uszkodzeniu nerwu wzrokowego, skrzyżowania wzrokowego, drogi wzrokowej albo ośrodków wzrokowych, które znajdują się w płacie potylicznym. Nawet małe zmiany w tych strukturach mogą przyczynić się do obniżenia ostrości widzenia, ubytków w polu widzenia, a niekiedy nawet do ślepoty!

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Pojawiająca się nadwrażliwość na światło, ból i zaczerwienienie oka, niewyraźne widzenie (nieostry obraz) mogą świadczyć o zapaleniu tęczówki lub błony naczyniowej oka.

Postępujące lub nagłe pogorszenie ostrości wzroku, zniekształcenie i ściemnienie obrazów szczególnie w trakcie takich czynności jak: czytanie, pisanie, malowanie oraz puste pole w centrum widzenia, pofalowanie linii prostych – to typowe objawy zwyrodnienia plamki gęstej. Występuje u osób starszych, najczęściej po 55. roku życia. Jedyną możliwą i skuteczną formą terapii jest leczenie laserowe.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Schorzenie zwane odwarstwieniem siatkówki grozi całkowitą utratą wzroku. Przy odwarstwieniu siatkówki również występują zaburzenia pola widzenia, takie jak: błyski pojawiające się zarówno w dzień, jak i w nocy, mroczki, zanik bocznego pola widzenia, latające muszki, czarny deszcz, kropki lub urwane nitki przed oczami.

Zaćma (katarakta) spowodowana zmętnieniem soczewki oka, przejawia się zamglonym widzeniem i obecnością białej plamki widocznej na źrenicy oka.
Wszelkie urazy gałki ocznej spowodowane obecnością ciała obcego mogą być przyczyną zaburzeń w polu widzenia.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Objawy i leczenie krótkowzroczności

Gdy Twoje dziecko jest krótkowidzem, to widzi zamazany obraz obiektów, które znajdują się w znacznej odległości od niego. Kiedy mruży oczy, to stają się wyraźniejsze, ponieważ zmniejsza się wówczas rozproszenie obrazu na siatkówce. Leczenie tej wady polega na korygowaniu poprzez soczewki rozpraszające. Ich moc określa się w dioptriach ze znakiem – (minus). W celu skorygowania wady można nosić soczewki kontaktowe lub ortosoczewki, okulary korekcyjne (optyczne). Trwałą korekcję krótkowzroczności zapewnia operacja przy użyciu lasera, a gdy towarzyszy jej zaćma – wymiana naturalnej soczewki oka na sztuczną soczewkę.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

A może to nadwzroczność?
Gdy patrzymy na przedmioty położone blisko i towarzyszy nam przy tym ból głowy, nasze oczy męczą się, to oznacza, że prawdopodobnie jesteśmy nadwzroczni. Ta wada wzroku przychodzi zazwyczaj z wiekiem, ale można ją zniwelować, stosując okulary korekcyjne.

Twoje dziecko powinno przynajmniej dwa razy w roku odwiedzać lekarza okulistę (i dyplomowanego ortoptystę), ponieważ w okresie wzrostu i rozwoju narządu wzroku zmiany zachodzą bardzo szybko i niekiedy niepostrzeżenie. To, że dziecku nic nie dokucza, to nie znaczy, że widzi nadal tak samo. Dzieci nie mają punktu odniesienia – nie wiedzą co to znaczy „widzieć prawidłowo”, więc same nie powiedzą nam, że coś jest nie tak z ich wzrokiem. W wieku szkolnym tym bardziej wzrok naszego malucha jest narażony na różne zewnętrzne czynniki, więc regularnie poddawaj kontroli jego wzrok.

Nasz Gabinet okulistyczny i ortoptyczny zlokalizowany jest w Warszawie, tuż przy Centrum Arkadia, na Alei Jana Pawła II 80/130 w Babka Tower. Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rezerwację, możecie dzwonić do nas w tygodniu: tel. 22 266 09 95. Dla tych, którzy wolą kontakt e-mailowy: biuro@zobaczycjutro.org. Do zobaczenia!

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

blank

blank

Kiedy mamy do czynienia z erozją rogówki?

Lekarze okuliści mają do czynienia z różnymi formami erozji rogówki: mikro- i makroerozjami. Pojęcie erozja rogówki oznacza ubytek w obrębie zewnętrznej warstwy oka tj. nabłonka rogówki. Takim erozjom towarzyszy zazwyczaj silny ból, światłowstręt, łzawienie oraz przekrwienie gałki ocznej. Zdarza się, że spada również ostrość wzroku w trakcie trwania epizodu (bądź epizodów) choroby, ale po zaleczeniu wraca do normy. Trwałe obniżenie ostrości wzroku grozi nam, gdy mamy kilkukrotne, trudno gojące się nawroty erozji albo centralnie umiejscowioną erozję. Niestety w przypadku zespołu nawrotowych erozji nabłonka rogówki, zsuwa się on zdecydowanie łatwiej i „goi” dłużej. Terapia bywa długa i niekiedy bardzo uciążliwa dla pacjenta. W takim przypadku prawidłowa pielęgnacja i ostrożność są niezbędne obok wspomagania odpowiednimi medykamentami.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Jakie są częste przyczyny uszkodzeń nabłonka oka?

Sama erozja nabłonka powstaje na skutek tego, że nabłonek źle przylega do blaszki granicznej przedniej oka. Do takiej sytuacji może dojść, gdy wcześniej przebyliśmy np. urazy rogówki. Przykładowe urazy rogówki, które mogą doprowadzić do erozji:
– zadrapanie palcem (bądź paznokciem) w wyniku pocierania oka;
– uszkodzenie drobnym przedmiotem, cząsteczką, która dostała się do oka;
– gwałtowne zderzenie z owadem w locie – mocne uderzenie odwłokiem o powierzchnię oka może doprowadzić do miejscowej mikroerozji.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Na pewno nie raz, nie dwa, spostrzeżesz, że Twoje dziecko pociera rączką oko. Wtedy zawsze zwróć uwagę, mówiąc np. „Nie trzyj oczka!”. Warto, aby dziecko już od najmłodszych lat wyrabiało w sobie nawyk niedotykania oczu, ponieważ to może uchronić je przed poważnym uszkodzeniem, urazem oka w przyszłości. Gdyby jednak doszło do zatarcia, dostania się jakiegoś małego przedmiotu do oka, to koniecznie zabierz dziecko na wizytę do lekarza okulisty.

Jak należy zakraplać oczy (wpuszczać krople do oczu)?

Krok po kroku, instrukcja wpuszczania kropli do oczu:
1. Najpierw przemyj dziecku powieki i skórę pod oczami za pomocą czystego wacika.
2. Następnie poproś, aby położyło się – najlepiej na ulubionej kanapie, foteliku bądź po prostu na swoim łóżeczku, a pod główkę podłuż mu poduszkę.
3. Teraz bardzo delikatnie rozchyl powieki palcem wskazującym i kciukiem jednej ręki.
4. Drugą ręką szybko i zdecydowanie wpuść krople do wewnętrznego kącika oka – postaraj się nie dotknąć oka końcówką pojemnika!
5. Po zakropleniu należy lekko uciskać punkt łzowy, znajdujący się w wewnętrznym kąciku oka – zapobiegniesz dostaniu się preparatu do dróg łzowych.

 

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

UWAGA! Zapuszczając kropelki nigdy nie dotykaj końcówką pojemnika do oka lub rzęs, ponieważ w ten sposób przenosisz bakterie z jednego oka do drugiego. Worek spojówkowy nie przyjmie więcej niż 1 kroplę leku, więc nie wlewaj po kilka kropel, ponieważ nadmiar i tak wypłynie na zewnątrz oka. W sytuacji, gdy chcesz przemyć dziecku oko (bo np. coś mu wpadło do oka), to płucz je, dopóki ciało obce nie wypłynie wraz z nadmiarem kropelek. Gdy ból oka nie mija, to najlepiej od razu udać się z dzieckiem do okulisty!

Gdy stosujesz kilka różnych rodzajów kropli do oczu np. antybiotyki i sztuczne łzy, to preparaty sztucznych łez stosuj na samym końcu. Rób również odstępy czasowe (10 – 15 minut) pomiędzy poszczególnymi aplikacjami.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

6. Najlepiej jak tuż po wpuszczeniu kropelek dziecko energicznie pomruga, to nadmiar płynu po prostu wypłynie na zewnątrz oka.
7. Wytrzyj nadmiar płynu wacikiem/chusteczką.

I po krzyku!

blank

Nie tylko higiena oczu Twojego dziecka jest ważna. Jeśli chcesz, aby zachowało zdrowy wzrok na długie lata – dobrze odżywione oczy służą lepiej – dostarczaj mu w diecie odpowiednie ilości witamin i minerałów, które mają pozytywne działanie na wzrok.

Witaminy – niezbędne organizmowi związki organiczne

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Należy pamiętać o zbalansowanej diecie, ponieważ to od niej zależy prawidłowe funkcjonowanie wzroku oraz nasza sprawność umysłowa i ruchowa. Choć nasz organizm potrzebuje witamin i mikroelementów w niewielkich ilościach, to bez nich nie moglibyśmy w ogóle funkcjonować! O istnieniu witamin zdawano sobie sprawę już w XVI wieku, ale dopiero pod koniec wieku XIX i na początku XX stulecia naukowcy zdołali poznać ich budowę. Bardzo duży wkład w ich poznawaniu miał dr Kazimierz Frunk, który z otrąb ryżowych wyodrębnił pierwszą witaminę B1 i zdefiniował awitaminozę jako źródło wielu chorób: krzywicy (niedobór witaminy D), szkorbutu (niedobór witaminy C), pelagry (niedobór witaminy B3). Jego badania nad wykorzystaniem witamin w leczeniu pozwoliły ustalić odpowiednie ich dawkowanie.

Witamina A na ratunek oczom!

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Witamina A, czyli retinol, znajduje się wyłącznie w żywności pochodzenia zwierzęcego. Karoten, czyli prowitamina A, występuje tylko i wyłącznie w roślinach. Witamina A ma ogromny wpływ na stan narządu wzroku! Pomaga w szczególności w widzeniu przy rozproszonym świetle. Zapobiega tzw. kurzej ślepocie i ogólnemu osłabieniu wzroku. W XXI wieku nasz wzrok potrzebuje jej znacznie więcej, ponieważ na co dzień dużo czasu spędzamy przed ekranem laptopa, komputera, tabletu. Z naszym wzrokiem niestety jest coraz gorzej, a nie lepiej, gdyż na każdym kroku otaczają nasz nowe technologie. Stąd ograniczaj swojemu dziecku dostęp do urządzeń cyfrowych i niech czas, który przy nich spędza będzie spożytkowany „z głową”.

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Gdzie znajdziesz najwięcej prowitaminy A?

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

Najwięcej beta-karotenu znajduje się w czerwonych i żółtych owocach oraz warzywach. Zresztą to właśnie prowitamina A powoduje, że mają tak nasycony żółty, pomarańczowy oraz czerwony kolor. Witamina A uwalnia się łatwiej, gdy przed zjedzeniem rozdrobnisz warzywa mające twarde włókna (np. marchew). Przyswajalność witaminy A wzrośnie, jeśli dodasz do jedzenia naturalnych olei roślinnych (oliwa z oliwek), ponieważ jest rozpuszczalna w tłuszczach. Nie dodawaj ich jednak do gotujących się potraw, ponieważ oleje tracą wtedy swoje dobroczynne właściwości (pod wpływem wysokich temperatur zamieniają się w oleje transgeniczne – szkodliwe dla człowieka).

prowitamina-A-dieta-wzrok

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

wzrok-oczy-dieta-dzieci

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

zdrowy-wzrok-dzieci-leczenie

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki

okulista-ortoptysta-gabinet-okulistyczny-ortoptyczny

okulista-zaburzenia-widzenia-erozja-rogowki