W dniach 29 – 31 stycznia przeprowadziliśmy akcję przesiewowych badań wzroku w Przedszkolu nr 192 „Wesoły Pędzelek” w Warszawie. W fili przedszkola na ul. Dionizosa 12 zbadaliśmy 149 dzieci, a na ul. Liczydło 3A – zbadaliśmy 82 dzieci. W miłej atmosferze udało nam się przebadać w sumie 231 dzieci!

To były bardzo pracowite 3 dni dla naszych ortoptystek Ewy i Anity oraz dla naszej Pani Renaty, ale dzięki zaangażowaniu rodziców, dyrekcji i pracowników Przedszkola wszystko przebiegło bardzo sprawnie. Mali Pacjenci byli bardzo ciekawi jak będą wyglądały badania i świetnie współpracowali z ortoptystkami.

Badanie przesiewowe obejmowało zbadanie następujących parametrów wzroku: ostrości wzroku do bliży i dali, cover test do dali i bliży, badanie konwergencji oraz określenie PBK (punktu bliży konwergencji), badanie zeza ukrytego na skrzydle Maddoxa, badanie ruchomości mięśni gałek ocznych, badanie widzenia przestrzennego, obejmującego test TNO i/lub Test Motyl, badanie poczucia widzenia barw – test Matsubary, określenie dominacji oka.

Każdy opiekun prawny po przebadaniu dziecka otrzymał na piśmie wynik z przeprowadzonego badania, a w przypadku dostrzeżonych podczas badania nieprawidłowości w narządzie wzroku dziecka – informację dot. dalszej diagnostyki okulistycznej lub konieczności odbycia cyklu ćwiczeń ortoptycznych w domu lub pod okiem doświadczonego ortoptysty w gabinecie ortoptycznym.

Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców, pracownikom, Dyrekcji Przedszkola oraz opiekunom i rodzicom za możliwość przeprowadzenia akcji przesiewowych badań wzroku. Uśmiech i zdrowy wzrok Pacjentów jest dla nas największą nagrodą, dlatego cieszymy się z kolejnego sukcesu mającego na celu realizację naszej misji i upowszechnianie programu przesiewowych badań wzroku dzieci.