W naszym gabinecie ortoptycznym prowadzone są również ćwiczenia wzrokowe.
Zapisy dzieci na ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne: zachęcamy Państwa do umawiania dzieci na wizyty. Wpierw zachęcamy do zapisu na diagnozę ortoptyczną i badanie okulistyczne. Niezwykle istotne jest kompleksowe zbadanie wzroku dziecka przed rozpoczęciem nauki w nowym roku szkolnym. Informacje o wolnych terminach wizyt uzyskacie bezpośrednio na naszej recepcji: tel.: 692 018 140, 22 266 09 95 pisząc do nas na adres: biuro@zobaczycjutro.org.
Przypominamy w skrócie na czym polegają ćwiczenia stosowane w rehabilitacji wzrokowej:
→ ORTOPTYCZNE – zazwyczaj stosowane po skorygowaniu niedowidzenia, gdy u dziecka pozostał zez. Ćwiczenia są szczególnie potrzebne w przypadku niedomagania wszystkich trzech stopni widzenia obuocznego, czyli jednoczesnej percepcji, fuzji i stereoskopii. Widzenie obuoczne jest kluczowe dla prawidłowej percepcji głębi oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ćwiczenia ortoptyczne mogą obejmować użycie pryzmatów, specjalnych okularów, tablic z obrazami, komputerowych programów treningowych oraz innych narzędzi terapeutycznych mających na celu wzmocnienie mięśni oka i poprawę koordynacji wzrokowej.
→ PLEOPTYCZNE – zalecane przez lekarza okulistę w przypadku niedowidzenia (w jednym bądź obojgu oczu). Obturacja, czyli zasłanianie „lepszego” oka tzw. przysłoną zezową przez większość dnia, na wiele miesięcy, stanowi – oprócz ćwiczeń – podstawę terapii pleoptycznej. Terapia pleoptyczna ma na celu stymulowanie i poprawę funkcji widzenia w słabszym oku, dzięki czemu wzrok może się stopniowo poprawiać. Ćwiczenia te są indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta i mogą obejmować różnorodne metody, takie jak gry wzrokowe, zadania polegające na śledzeniu wzrokiem czy używanie specjalnych urządzeń, aparatów terapeutycznych.
Regularne wykonywanie ćwiczeń ma na celu wzmocnienie lub rozszerzenie widzenia obuocznego, którego najwyższym stopniem jest stereoskopia, czyli widzenie głębi. Dzięki regularnym sesjom ćwiczeń możliwe jest osiągnięcie lepszej koordynacji między oczami, co m.in. przekłada się na lepsze funkcjonowanie dzieci, szybszą i bardziej skuteczna naukę w szkole, pisanie i czytanie.
Najnowsze komentarze