Dzieci bardzo często pomimo niestwierdzonej wady wzroku widzą źle – co wtedy? To proste: na pomoc wzywamy ORTOPTYSTĘ. Tylko dyplomowany ortoptysta może stanąć na wysokości zadania i sprawdzić jak współpracują oczy Twojego dziecka – zdiagnozować zaistniałą nieprawidłowość widzenia i przygotować indywidualny program terapii ortoptycznej (zestaw ćwiczeń ortoptycznych), mający na celu poprawę oraz rehabilitację wybranych funkcji wzrokowych dziecka. Dyplomowany Ortoptysta (bądź Ortoptystka) specjalizuje się w leczeniu niedowidzenia i wszelkich stanów zezowych. Gdy występuje problem z mięśniami gałek ocznych, to pomoże Ortoptysta.
Ważne: Ortoptysta to zawód medyczny!
ORTOPTYKA <ort(o)- + optyka> – dział okulistyki zajmujący się rewalidacją widzenia obuocznego w zezie towarzyszącym, za pomocą odpowiednich ćwiczeń (Słownik Wyrazów Obcych, PWN); Inna definicja: ORTOPTYKA – dział okulistyki, który zajmuje się badaniem oraz leczeniem zaburzeń ustawienia i ruchów gałek ocznych – tj. zeza oraz usprawnianiem funkcji obuocznego widzenia
(ORTO-) – przedrostek (tj. prefix), w tym przypadku ozn. „prosty”, „prawidłowy”, pochodzi z języka greckiego (od słowa: orthos)!
FUNKCJE ORTOPTYSTY:
* zdiagnozowanie tych aspektów widzenia, które nie są diagnozowane podczas standardowego badania okulistycznego (czyli m.in.: akomodacja, konwergencja, ruchy gałek ocznych, zez ukryty czy widzenie przestrzenne)
* rehabilitacja wybranych funkcji wzrokowych w zakresie zaburzeń widzenia obuocznego i zaburzeń ruchomości gałek ocznych (głównie: niedowidzenie, zez)
* wspomaganie pracy okulisty w procedurach diagnostycznych dotyczących chorób oka i systemu wzrokowego
ORTOPTYSTA WYKONUJE m.in.:
-
- *Test akomodacyjno-konwergencyjny
-
- *Ocenę ostrości wzroku do dali i do bliży
-
- *Ocenę ruchomości gałek ocznych
-
- *Określenie punktu bliży konwergencji (PBK)
-
- *Badanie zeza ukrytego i jawnego
-
- *Test różnicowania kolorów
-
- *Badanie widzenia obuocznego
- *Pomiar kąta zeza
WAŻNE: Szczegółowa diagnoza ortoptyczna, obejmująca pomiar widzenia obuocznego, powinna być wykonana u każdego dziecka przed podjęciem nauki w szkole, a następnie powtarzana co rok!
Gdy zostanie stwierdzona nieprawidłowość widzenia, to poddanie dziecka terapii ortoptycznej daje szansę na prawidłowe funkcjonowanie wzrokowe w przyszłości, lepsze osiągnięcia w nauce (tym samym eliminację niepowodzeń szkolnych) i co najważniejsze: zdecydowanie lepsze samopoczucie!
- – zez, czyli uciekające oko (najczęściej do noska lub do skroni)
- – zaburzona konwergencja (zbieżność oczu), która utrudnia np. pisanie, czytanie
- – niedowidzenie – zwykle w jednym oku, pomimo idealnie dobranych okularów
- – niesprawna akomodacja – kłopoty z wyostrzaniem obrazu, który jest w różnych odległościach od dziecka np. w przedszkolu, szkole podczas patrzenia na tablicę, a potem na zeszyt
- – trudności z uzyskaniem głębi (trójwymiaru) obrazu tzw. stereoskopii
- – problemy z koordynacją oka z ręką
Z Naszą Fundacją współpracuje m.in. Pani Anita Gutkowska – Dyplomowana Ortoptystka:
Najnowsze komentarze