blank
 

Prawdziwa wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią – wszystko powoli budzi się do życia. W wielkanocnym menu uwzględnijcie sezonowe warzywa (może to być np. papryka, marchew, brokuły, rzodkiewka etc.) i świeże zioła, takie jak: bazylia, szczypiorek, pietruszka, kolendra, rozmaryn. Jeśli lubicie eksperymentować w kuchni – tym lepiej, gdyż różnorodność składników sprzyja urozmaiconej diecie.

Wielkanocny czas możecie wykorzystać na różne kulinarne inspiracje i zachęcić tym samym swoje dzieci do jedzenia składników, których unikają albo nie lubią. Sposób podania również może zadecydować o tym, czy dziecko skusi się, aby posmakować dania. Spośród tradycyjnych dań wielkanocnych można wyróżnić takie, które bazują na składnikach dobroczynnie działających na wzrok. Przykładowo: jajka faszerowane pastą z jajek, czy sałatka jarzynowa. Odważcie się na coś nowego i dodajcie szczypty szaleństwa albo pozostańcie przy przepisach, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie w Waszej rodzinie. My proponujemy zarówno dania tradycyjne, jak i nieco zmodyfikowane – z wpływami kuchni tureckiej, indyjskiej i tajskiej (z uwagi na przyprawy). Zachęcamy!

SLOW FOOD – ZRÓB MNIEJ DAŃ, ALE POŚWIĘĆ NA ICH PRZYGOTOWANIE WIĘCEJ CZASU!

Dania wielkanocne wcale nie muszą zawsze być takie same – warto wnieść odrobinę nowoczesności i zwolnionego tempa, jeśli cenicie sobie to, aby zachować wartość odżywczą składników. Warto zrobić mniej dań, ale za to bardziej przemyślanych i bogatych w wartościowe składniki. W końcu będą je konsumowały Wasze dzieci i najbliższa rodzina!

COMFORT FOOD – NIECHAJ SKŁADNIKI PRZYWOŁAJĄ SMAKI DZIECIŃSTWA I WASZE ULUBIONE MIEJSCA!

Może to hasło brzmi nieco tajemniczo, ale… kryje się za nim bardzo mądra filozofia: mamy przygotowywać i konsumować w sposób komfortowy, czyli powoli, bez pośpiechu, a przy tym bazować na lokalnych świeżych produktach. Dążyć do tego, aby „uczta” kojarzyła nam się ze wszystkim, co budzi dobre wspomnienia np. z dzieciństwem, podróże, miejscem zamieszkania, czy ulubionym miejscem na ziemi. Nie żałuj przypraw, ani świeżych ziół, bo to one dodadzą aromatu i charakteru daniom.

—-> PRZEMYĆ W DANIACH SKŁADNIKI, KTÓRE DOBROCZYNNIE DZIAŁAJĄ NA WZROK

—-> JAJKO TYLKO OD PEWNEGO DOSTAWCY (GOSPODARZA) I NAJLEPIEJ I KATEGORII! Kurki biegające wolno (z wolnego wybiegu) są mniej zestresowane i tym samym składają jajka, które będą zdecydowanie lepszej jakości niż te od kur z ciasnych klatek.

 

PRZEPISY WIELKANOCNE CZ. 1: NA SŁODKO!
CIASTO MARCHEWKOWE // CZAS PRZYGOTOWANIA: 1 h 30 minut //

#ZdrowyWzrok | Ukryte składniki dobroczynnie wpływające na wzrok: BETA-KAROTEN (MARCHEW)

blank
blank
SKŁADNIKI:
–> 2 jajka
–> 200 g drobnego cukru lub cukru pudru
–> 150 ml oleju roślinnego np. z pestek winogron, czy
–> 300 g drobno startej marchewki
–> 50 g posiekanych migdałów do dekoracji (mogą również być marcheweczki z masy marcepanowej/cukrowej)
–> 50 g czarnej czekolady (60 % kakao) startej na tarce
–> 75 g drobno pokrojonego ananasa (najlepiej z puszki) lub jabłka
–> 100 g płatków jaglanych i dwa świeże banany (zamiast 200 g mąki)
–> 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, po 1 łyżeczce sody i cynamonu, szczypta soli
–> Dla nadania słodyczy możesz również dodać 50 – 100 g wiórków kokosowych albo kilka łyżeczek miodu wielokwiatowego; słodkości, ale dość wyrazistej nadają liście stewii – możesz je pokruszyć i dodać do ciasta (3 – 6 liści wystarczy)

SKŁADNIKI POTRZEBNE DO ZROBIENIA SŁODKIEJ POLEWY

–> 125 g kremowego serka (cream cheese) np. Twój Smak, czy Bieluch
–> 50 g masła (miękkiego – po wyjęciu z lodówki, po 10-15 minutach powinno mieć idealną konsystencję)
–> 100 g cukru pudru (lub mniej)

PRZYGOTOWANIE CIASTA

Gdy jajka nabiorą temperatury pokojowej, to ubij je do podwojenia objętości. Po czym dodaj cukier i nadal ubijaj aż otrzymasz gładką i puszystą masę. Podczas ubijania dolewaj powoli olej roślinny.

Rozdrobnij migdały na desce (najlepsze są świeże, gdyż latwo możesz je „poszatkować” nożem na mniejsze kawałeczki). Dodaj marchew, ananasa, pokruszone migdały, wiórki kokosowe (4 łyżki miodu lub 3 – 6 listków stewii) i wymieszaj.

Płatki jaglane gotujemy w proporcji: szklanka płatków na 1,5 szklanki mleka. Gdy zyskają na miękkości i będą lekko zbitą masą, dodaj ugniecione banany, 100 g mąki oraz proszek do pieczenia, sodę, cynamon i sól. Całość wymieszaj. Jeśli uznasz, że masa jest zbyt płynna – dodaj więcej mąki. Następnie przesyp do miski z marchewką i połącz wszystkie składniki, delikatnie mieszając.

Teraz całość włóż do formy o średnicy 24 cm (wyłożonej papierem do pieczenia).

// Piec przez ok. 1 godzinę. Powinno delikatnie wyrosnąć, ale będzie też dość wilgotne ze względu na banany i płatki jaglane na mleku //

POLEWA

Ubić serek razem z miękkim masłem i cukrem pudrem. Włożyć na kilkanaście minut do lodówki.
Dobrze wystudzone ciasto przekroić poziomo na 2 części. Spód posmarować 1/3 ilości polewy.
Przykryć drugą częścią ciasta i rozsmarować resztę polewy. Udekorować orzechami.

TEMPERATURA PIECZENIA: 150 STOPNI CELSJUSZA

PRZEPISY WIELKANOCNE CZ. 2: NA SŁONO!
JAJA PRZEPIÓRCZE NA MIĘKKO // CZAS PRZYGOTOWANIA: 10 MINUT

#ZdrowyWzrok | Ukryte składniki dobroczynnie wpływające na wzrok: WITAMINA A (ŻÓŁTKO)

W żółtku skrywa się witamina A (w postaci bezpośrednio przyswajalnej), która wpływa na poprawę wzroku. Jeśli chcesz dostarczyć swojemu dziecko bogactwo, jakie ukryte jest w jajku – nie gotuj go, ale podaj na miękko. Dlaczego? Przegotowane traci część witamin, zwłaszcza z grupy B oraz zmniejsza się jego wartość odżywcza i trawimy je dłużej.

Wystarczy, że lekko ścięte jajko położysz na kawałku np. chleba z ziarnami słonecznika i posypiesz świeżym szczypiorkiem! Smacznego!

blank
JAJKA FASZEROWANE PASTĄ Z AWOKADO (NA OSTRO) // CZAS PRZYGOTOWANIA: 15 MINUT

#ZdrowyWzrok | Ukryte składniki dobroczynnie wpływające na wzrok: WITAMINA A, LUTEINA (AWOKADO, PAPRYKA)

Bardzo prosty przepis. Ten smak pokochają Twoje dzieciaki!

SKŁADNIKI:
2 AWOKADO
8 UGOTOWANYCH ŻÓŁTEK
3 ZĄBKI CZOSNKU
SZCZYPIOREK
SZCZYPTA SUSZONEGO CHILLI
SZCZYPTA WĘDZONEJ PAPRYKI (ALBO SŁODKIEJ)
ŁYŻECZKA BIAŁEJ GORCZYCY
4 ŁYŻECZKI Z CYTRYNY

PRZYGOTOWANIE PASTY:

Ugotowane jajka (na twardo) przekrój na połówki. Możesz również przeciąć w połowie (gdy jajko stoi w pionie) i wtedy górna część będzie jakby pokrywką. Wyjmij żółtka.

Czosnek pokrój na drobne kawałeczki – najpierw krój wzdłuż, a potem w poprzek albo po prostu użyj wyciskarki do czosnku.

Wyjmij pestki, rozgnieć awokado widelcem na pastę. Dodaj 4 łyżeczki soku z cytryny (cytrynę wpierw wyparz w gorącej wodzie, a potem przekrój i wyciśnij sok z połówki). Dodaj przypraw: suszone chilli i suszoną wędzoną paprykę. Dodaj pokrojony, świeży czosnek. Teraz wymieszaj dokładnie masę.

Wypełnij teraz puste miejsca w białkach. Przykładowy sposób podania (pasta widoczna na zdjęciu jest tradycyjną pastą z jajek):

blank
FALAFELE Z JAJEK Z ROSZPONKĄ I OCTEM BALSAMICZNYM ORAZ JADALNYMI KWIATAMI // CZAS PRZYGOTOWANIA: 20 MINUT

#ZdrowyWzrok | Ukryte składniki dobroczynnie wpływające na wzrok: LUTEINA (ROSZPONKA), ANTYOKSYDANTY (ROZSZPONKA), WITAMINA A (JAJKO), WITAMINA C (NATKA PIETRUSZKI)

SKŁADNIKI (NA 8 – 10 SZTUK):
10 ŚWIEŻYCH KURZYCH JAJ / 20 JAJ OD PRZEPIÓRKI
2 CEBULE
2 ZĄBKI CZONSKU
1 ŁYŻKA OLIWY Z OLIWEK
PRZYPRAWY: 1 łyżka mielonego kuminu, 1 łyżka mielonej kolendry, sól i pieprz
240 g UGOTOWANEJ CIECIORKI
1/2 PĘCZKA NATKI PIETRUSZKI
200 g BUŁKI TARTEJ (NAJLEPSZA JEST DOMOWEJ ROBOTY Z CHLEBA PEŁNOZIARNISTEGO)

Odrobina mąki i kaszki kukurydzianej do obtoczenia falafeli
Rozgrzany olej do głębokiego smażenia

PRZYGOTOWANIE JAJEK

W garnku zagotuj wodę i włóż do niej jajka – gotuj je przez 5 minut (aby żółtko nie ścięło się całkowicie, ale było płynne). Po wyjęciu z wrzątku: zalej zimną wodą. Gdy jajka ostygną, obierz je ze skorupek.

MASA DO OBTACZANIA JEJEK: Cebulę pokrój drobno w kostkę, czosnek posiekaj (bądź użyj praski/tarki). Rozgrzej na patelni olej roślinny i wrzuć pokrojone warzywa. Smaż je na średnim ogniu, aż lekko zmiękną. Następnie dodaj przyprawy i smaż całość ok. minutę. Jak całość ostygnie, to zblenduj na gładką papkę. Dodaj ciecierzycę i natkę pietruszki, kolendrę. Teraz najważniejsze: wszystkie składniki muszą się ładnie połączyć, więc miksuj/blenduj do momentu, gdy ciecierzyca będzie rozdrobniona na małe kawałeczki (a nie na gładką papkę!). Do masy wmieszaj łyżką bułkę tartą i 2 roztrzepane jajka. Na koniec dopraw solą i pieprzem.

FORMOWANIE JAJEK W OSŁONKACH (tj. jajek po szkocku)

Podziel masę mniej więcej na osiem – dziesięć (bądź dwadzieścia – jeśli są to jaja przepiórcze) części. Do miseczki nasyp trochę mąki. Weź jajko i obtocz je delikatnie w mące.

Wydzieloną porcję masy z ciecierzycy rozpłaszcz na dłoni. Ułóż na niej jajko, po czym zamknij dłoń – całość przylgnie do jajka. Sklej ze sobą brzegi masy i zacznij formować zgrabną kulkę! Przy formowaniu pomaga zwilżanie dłoni wodą lub olejem. Starannie rozprowadź masę (uformuj ją), nie pozostawiając w niej przerw, czy dziurek – wszystko po to, aby nie popękała w trakcie smażenia na patelni. Następnie: uformowane falafele obtocz w kaszce kukurydzianej.

SMAŻENIE FALAFELE NA PATELNI W GŁĘBOKIM OLEJU:

Potrzebujesz patelni, która ma wysokie ścianki. Wlej warstwę oleju, grubą na ok. 3 cm. Rozgrzej olej na wolnym ogniu.
Jeśli nie jesteś pewna/pewny, czy olej nabrał odpowiedniej temperatury, to zrób test: wrzuć kawałek chleba – jeśli zrobi się brązowy w ciągu 30 – 40 sekund, to oznacza, że olej jest gotowy do smażenia!

3 – 4 FALAFELE WRZUĆ NA GŁĘBOKI OLEJ. OBRACAJ JE CO JAKIŚ CZAS, ABY RÓWNOMIERNIE SIĘ ZRUMIENIŁY /
USMAŻONE WYJMIJ ŁYŻKĄ CEDZAKOWĄ NA RĘCZNIK PAPIEROWY (ABY ODSĄCZYĆ Z NICH NADMIAR OLEJU) /

SPOSÓB PODANIA: SOS BĘDZIE CIEKAWYM UZUPEŁNIENIEM! PROPONUJEMY: SOS JOGURTOWY Z CZOSNKIEM, Z PASTĄ TAJSKĄ, CZY HARISSA. DO KULECZEK ŚWIETNIE PASUJE TEŻ SOS TZATZIKI.

blank
blank
blank
blank
Zdjęcia: freepik

blank