Aby cieszyć się zdrowym wzrokiem do późnej starości, należy o niego dbać i nauczyć się rozpoznawać niepokojące sygnały słane przez oczy. Szybka reakcja i zgłoszenie się do lekarza okulisty, to najlepsze, co możesz zrobić, gdy coś Cię zaniepokoi w obrębie narządu wzroku. Regularne wizyty (2 razy w roku) mogą uchronić przed takimi chorobami jak: zaćma, jaskra etc.. Profilaktyka dot. wzroku najmłodszych jest tak samo ważna, jak w przypadku dorosłych! U dzieci wzrok kształtuje się jeszcze w wieku dojrzewania, a widzenie przestrzenne wykształca się do 8. roku życia. Pierwszą wizytę swojej pociechy u okulisty dziecięcego i dyplomowanego ortoptysty powinieneś Drogi Tato/powinnaś Droga Mamo zaplanować w jej pierwszym roku życia. Dlaczego? U kilkumiesięcznego dziecka już można wykryć pewne schorzenia (np. siatkówczaka), więc nie warto odkładać wizyty aż dziecko będzie miało kilka lat. Nim przejdziemy do listy powszechnie występujących zaburzeń widzenia i zmian w wyglądzie oczu, zapoznajcie się z małym poradnikiem:

Co dobrego możesz zrobić dla swojego wzroku?

1. Dwa razy w roku zapisz się i swoje dziecko na wizytę  kontrolną do lekarza okulisty (lub/i dyplomowanego ortoptysty).

2. Regularnie wykonuj ćwiczenia mięśni oka, które nie tylko relaksują wzrok, lecz także go wzmacniają! 

Przykłady ćwiczeń, które możesz wykonywać codziennie – w domu, na spacerze w lesie itd.. Odpręż swój wzrok, a przy tym i umysł, wykonując:

1. MRUGANIE: Mrugaj intensywnie, nieprzerwanie przez mniej więcej 1 minutę.
2. MASAŻ KCIUKAMI: Zamknij oczy i zewnętrznymi stronami kciuków przez 2 minuty masuj delikatnie ruchem kolistym gałki oczne. Naprzemiennie: raz w jedną, raz w drugą stronę. Postaraj się to robić z wyczuciem, ponieważ powierzchnia oka jest bardzo delikatna.

Zachęcamy do obejrzenia całego materiału: https://www.youtube.com/watch?v=bDtEjojIa8c

3. KOŁA – POWOLUTKU KRĘĆ OCZAMI PO WYOBRAŻONYM OKRĘGU: najpierw zgodnie z ruchem wskazówek zegara (w prawo), a potem w lewo. Bez poruszania głową. Po kilku seriach spójrz przed siebie i szybko pomrugaj oczyma.
_____________________
*To video stanowi prezentację wybranych fragmentów oryginalnego materiału: https://www.youtube.com/watch?v=bDtEjojIa8c.

4. RUCHY GAŁEK OCZNYCH W PŁASZCZYŹNIE POZIOMEJ – usiądź wygodnie przed ścianą, powoli i bez poruszania głową spójrz w lewo . Potem przesuwaj powoli #wzrok w prawą stronę. Po kilku seriach spójrz na wprost. Po czym powtórz ruchy gałek w lewo i w prawo.

Regularne ćwiczenia likwidują tzw. skurcz akomodacyjny (więcej o skurczu akomodacyjnym przeczytasz na naszym blogu we wpisie: „Skuteczna ochrona oczu podczas korzystania z urządzeń cyfrowych”).

3. Wprowadź do diety składniki odżywcze bogate w luteinę, witaminę A i E, kwasy omega-3, które wpływają korzystnie na wzrok!

OSTATNIO CORAZ BARDZIEJ POWSZECHNIE STOSOWANY JEST PYŁEK PSZCZELI, KTÓRY DZIAŁA CUDA! W JEGO SKŁADZIE JEST OK. 300 SKŁADNIKÓW KORZYSTNIE DZIAŁAJĄCYCH NA OCZY. PYŁEK POPRAWIA OSTROŚĆ WIDZENIA, DZIĘKI WITAMINIE A I RYBOFLAWINIE (WITAMINA B2)!

 

 

 

 

 

 

4. W warunkach dużej ekspozycji słonecznej zawsze noś okulary przeciwsłoneczne z soczewkami zaopatrzonymi w filtry UV!

Mamy 4 kategorie filtrów #UV, w które wyposażone są soczewki w okularach #przeciwsłonecznych:

– 1. i 2. kategorii – przeznaczone na pochmurne dni, przy słabym oświetleniu lub do miejsc o stałym, umiarkowanym naświetleniu,
– 3. kategorii – zazwyczaj wyposażone są w nie szkła do okularów np. samochodowych (do prowadzenia auta),
– 4. kategorii – najmocniejsze filtry: na urlop, do chodzenia po górach, jazdy na nartach, spacerowania po #plaży;

Czy wiecie, że każdy kolor tęczówki w innym stopniu chroni przed promieniami UV?

 

blank

 

______________
Żródło: fakt.pl |

Pamiętajcie o ochronie swoich oczu (a zwłaszcza oczu DZIECI!) na co dzień – niezależnie od koloru tęczówek należy nosić okulary z soczewkami wyposażonymi w filtry UV.

 

ZABURZENIA WIDZENIA I ZMIANY W WYGLĄDZIE OCZU

LATAJĄCE MROCZKI (MĘTY CIAŁA SZKLISTEGO):

Czy zdarza się Wam widzieć takie ciemne, latające punkty, nitki, „robaczki” w polu widzenia (zwłaszcza, gdy patrzycie na jednolitą powierzchnię, w niebo, na białą kartkę)? Przez specjalistów nazywane są mętami w ciele szklistym. Utrudniają patrzenie, ponieważ rzucają cień na siatkówkę. Jaka jest przyczyna ich powstawania? W ciele szklistym gromadzą się złogi albo w tkankach oka postępują zmiany zwyrodnieniowe. Są normalnym zjawiskiem, jeśli pojawiają się sporadycznie. W sytuacji, gdy widzimy je coraz częściej i jest ich więcej, a dodatkowo towarzyszą temu błyski, impulsy lub smugi światła, należy natychmiast umówić się na konsultację do lekarza okulisty. Taki stan może być oznaką odwarstwienia ciała szklistego, odwarstwiania się lub rozerwania siatkówki czy krwawienia do ciała szklistego!

Męty szkliste nie pogarszają widzenia i na ogół nie trzeba ich leczyć, ale gdy są dla Ciebie/dla Twojego dziecka uciążliwe, to warto wybrać się do lekarza okulisty.

PODWÓJNE WIDZENIE:

Występuje zazwyczaj wtedy, gdy nieprawidłowo działają mięśnie gałek ocznych, które kontrolują ustawienie gałki ocznej. Ich nierówne napięcie powoduje, że każde oko widzi dany przedmiot pod innym kątem i tym samym, obrazy w mózgu zamiast nakładać się, rozdwająją się, a wszystko, na co dziecko patrzy, ma podwójny kontur! Widzenie przestrzenne kształtuje się do 8. roku życia, więc im wcześniej zostanie wykryta nieprawidłowość w działaniu mięśniu działek ocznych, tym większe szanse na to, że dziecko odzyska zdolność do prawidłowego widzenia. Takie dolegliwości powinno się szybko konsultować z okulistą/dyplomowanym ortoptystą. Bywa, że podwójne widzenie jest związane z wirusowym zapaleniem nerwu czaszkowego. Zdarza się, że jest oznaką cukrzycy, zawału albo jednym z pierwszych symptomów stwardnienia rozsianego!

WYTRZESZCZ GAŁEK OCZNYCH:

Wytrzeszcz jest najczęściej przy nadczynności tarczycy, która towarzyszy chorobie Gravesa-Badesowa. Na skutek tego schorzenia pojawia się m.in. obrzęk i przerost wszystkich tkanek znajdujących się w oczodole. Przez to gałki zostają wypchnięte do przodu. Priorytetem jest wtedy nie tylko leczenie nadczynności tarczycy, ale również zabieg usunięcia nadmiaru tkanki. Zaniedbanie leczenia grozi stopniową utratą wzroku!

RÓŻNOBARWNOŚĆ TĘCZÓWEK – HETEROCHROMIA:

Zwana HETEROCHROMIĄ, polega na niedoborze lub nadmiarze pigmentu w tęczówce. Może być częściowa (np. część niebieskiej tęczówki jest piwna) lub całkowita (jedna tęczówka jest zielona, a druga np. niebieska). Szacuje się, że ok. 1. proc. populacji ma tę wadę uwarunkowaną genetycznie (wada wrodzona). Zdarzają się jednak przypadki, gdy heterochromia ma charakter wtórny i jest następstwem urazu oka, stanów zapalnych siatkówki czy rogówki, guzów, tętniaków, nerwiakowłókniakowatości typu 1. Różnobarwności tęczówek nie trzeba leczyć, ponieważ nie wpływa na pogorszenie się widzenia. Gdy jest nabyta, to leczy się choroby, które ją wywołały.

DRŻENIE POWIEK:

Gdy drga powieka, to sygnał, że brakuje nam magnezu! Niedobór tego pierwiastka wywołuje skurcze mięśni. Drżenie powiek towarzyszy również mikrourazom rogówki przy zespole suchego oka. Bezpośrednią przyczyną latającej powieki może też być długotrwały stres, bardzo rzadko zaburzenia pracy układu nerwowego. Kiedy drgania stają się dokuczliwe, warto wybrać się do internisty albo pediatry, aby przepisał preparat z wysoce przyswajalnym magnezem, a do diety wprowadzić produkty bogate w ten pierwiastek (kasza gryczana, razowy chleb, orzechy).

ŻÓŁTE PĘCHERZYKI (GRUDKI) NA POWIEKACH:

Inaczej zwane kępkami żółtymi i alarmują o podwyższonym cholesterolu. Gdy jego poziom w organizmie jest za wysoki, to złogi pojawiają się na powiekach i na nosie. Natychmiast należy zmierzyć poziom cholesterolu i trójglicerydów. Jak wynik badania będzie odbiegał od normy, to lekarz zaleci wprowadzenie zmian w diecie. Dodatkowo można wspomagać się farmakologicznie, ale najlepiej jest po prostu uprawiać więcej sportu, pić płynów, ograniczyć tryb siedzący (w miarę możliwości) i przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu!

WORKI POD OCZAMI:

Widoczny obrzęk pod oczami sygnalizuje kłopoty ze zdrowiem. Gdy pojawia się nagle, w związku z nieprzespaną nocą, nadmiarem wypitego alkoholu, wypalonych papierosów, to może to być oznaka choroby nadnerczy, tarczycy, zaburzenia krążenia krwi.

PĘCHERZYKI NA POWIECE:

Przyczyną jest wirus wywołujący opryszczkę wargową. Takie pęcherzyki są wypełnione surowiczą lub surowiczo-ropną cieczą, z której tworzą się bolesne strupy. Na czym polega leczenie? Należy udać się do lekarza okulisty. Zapisze on lek antywirusowy, maści do oka, witaminy z grupy B oraz leki przeciwbólowe.

UTRATA CENTRUM OBRAZU:

Przyczynami utraty centrum obrazu może być:
– uszkodzenie centralnej części siatkówki tzw. plamki,
– choroby zwyrodnieniowe siatkówki,
– zator, który wywołuje niedokrwienie
– stwardnienie rozsiane (choroba ta atakuje wpierw nerw wzrokowy, przewodzący impulsy nerwowe z siatkówki do mózgu);