Każde badanie wiąże się z emocjami u dziecka, więc jak należy przygotować się do badania, żeby wszystko przebiegło sprawnie? Warto zabrać ze sobą wszystkie dotychczasowe wyniki badań okulistycznych i zdrowotnych, poprzednie recepty okularowe, karty informacyjne z pobytów w szpitalu itp.. Nastawienie Małego Pacjenta i Rodzica też jest bardzo ważne! Badanie jest nieinwazyjne, więc Kochani wymagamy tylko skupienia i uśmiechu na ustach. Najlepiej, aby pacjent był wypoczęty.
Podczas przesiewowych badań wzroku wykonujemy m.in.: badanie zeza ukrytego i jawnego, test różnicowania kolorów, badanie widzenia obuocznego, pomiar kąta zeza synoptoforem
oraz BADANIE OSTROŚCI WZROKU DO DALI I DO BLIŻY. Co to oznacza w praktyce?
#1 BADANIE OSTROŚCI WZROKU DO DALI
„Dal” oznacza tutaj odległość 5 metrów, ale w przypadku dzieci jest to odległość 3 – 4 metrów. Celem badania jest ocena zdolności rozdzielczej siatkówki, czyli postrzegania dwóch obiektów położonych blisko siebie jako obiektów oddzielnych. Przy tym badaniu wykorzystuje się tzw. tablice optotypów (tablice Snellena). Optotypy rozmieszczone są w rzędach, a ich wielkość zmniejsza się w każdym kolejnym rzędzie.
Według definicji (ze „Słownika Wyrazów Obcych” Wyd. Europa), OPTOTYP (gr. optós ‘widziany’ od horán ‘widzieć’ + týpos ‘kształt, obraz’) to tablica z ciągami znaków o różnej wielkości, służąca do badania ostrości wzroku. Zazwyczaj jednak OPTOTYP to po prostu pojedynczy znak, obiekt tj. litera, cyfra lub specjalny obrazek, czarny na białym tle.
Przy każdym szeregu znaków jednakowej wielkości widnieje zapisana odległość w metrach (D), z jakiej zdrowe oko powinno widzieć cały znak. Siłę ostrości wzroku wyraża się stosunkiem odległości, w jakiej badany znajduje się od tablicy (D), do odległości, z jakiej zdrowe oko widzi ten znak i wynik zapisuje się w postaci ułamka. Inaczej mówiąc:
W liczniku wpisuje się odległość, z jakiej badany odczytuje optotypy (D). W mianowniku wpisuje się wartość widniejącą przy ostatnim prawidłowo rozpoznanym przez pacjenta szeregu optotypów (tj. odległość, z jakiej badany powinien je rozpoznać, jeśli ma pełną ostrość wzroku)!
Np. Pacjent, który odczyta z odległości 5 m najniższy rząd oznaczony D-5, ma pełną ostrość wzroku: 5/5. Natomiast, gdy badany rozpoznaje tylko optotyp w pierwszym, najwyżej położonym rzędzie na tablicy, to jego ostrość wzroku wynosi 5/50, a w zapisie dziesiętnym 0,1. Może również zdarzyć się, że badany zaczyna prawidłowo rozpoznawać największe optotypy z odległości np. 2 m, to wtedy jego ostrość wzroku wynosi 2/50, czyli 0,04.
1. Mały Pacjent staje lub siada naprzeciw tablicy Snellena, w odległości 4-5 m.
2. Zakrywa oko niebadane „uwypukloną” dłonią. Jeśli badane jest lewe, to zakrywa prawe, i analogicznie: przy badanym prawym, dłonią zasłania oko lewe.
3. Zaczynając od góry czyta znaki (litery, obrazki), od największych znaków wskazywanych
przez Lekarza Okulistę (w ten sposób należy zbadać każde oko z osobna).
4. Lekarz Okulista zapisuje najmniejszy rząd, który badany odczytał w sposób prawidłowy. Wynik, tak jak wcześniej opisaliśmy, zapisuje w postaci ułamka dla każdego oka oddzielnie — w liczniku cyfry odległości, z której
badany czytał znaki, a w mianowniku cyfrę oznaczającą, z jakiej odległości litery powinny być
odczytane (przy prawidłowej sile ostrości wzroku), np. 5/10.
*ostrość wzroku oka lewego — visus oculi sinistri (v.o.s.) = 1,0.
Zobaczcie jak radzi sobie Świnka Peppa podczas badania ostrości wzroku do dali:
W przypadkach skrajnych, kiedy badany ma naprawdę słabą ostrość wzroku, za pomocą silnej latarki bada się poczucie światła (skrót – pś). Gdy okaże się, że w badanym oku nie ma nawet poczucia światła, Lekarz Okulista zapisze skrót bpś (co oznacza całkowitą ślepotę).
#2 BADANIE OSTROŚCI WZROKU DO BLIŻY
Badanie ostrości wzroku z bliska polega na czytaniu z odległości 30 – 35 cm (każdym okiem z osobna) standaryzowanego tekstu z tablic Snellena do bliży. Dla Najmłodszych zamiast liter stosowane są optotypy obrazkowe. Jak można zauważyć mamy oznaczenia w zapisie dziesiętnym, które oznaczają siłę ostrości wzroku przy czytaniu z bliska.
Najnowsze komentarze