Poradnik na wakacje: ochrona wzroku dziecka.
Wakacje to czas na regenerację organizmu i poszerzanie horyzontów, ale również nieprzewidywalnych sytuacji, niosących ze sobą zagrożenie dla zdrowia. Wzrok, tak bardzo wtedy potrzebny – bo wreszcie coś się dzieje, prawda? – jest również podatny na urazy. Gdy dziecko narażone jest na ekspozycję słoneczną zawsze musi mieć czapkę/kapelusik na głowie i okulary przeciwsłoneczne z soczewkami zaopatrzonymi w filtry UV!
Warto zawczasu wykupić ubezpieczenie zdrowotne – często biura turystyczne oferują od razu pakiet ubezpieczeniowy albo po prostu u swojego ubezpieczyciela wykupcie odpowiednią opcję. Apel do rodziców: miejcie swoje pociechy na oku, ponieważ w zgiełku, który panuje w turystycznych kurortach łatwo o wypadki. Profilaktyka zdrowotna też jest wskazana, ponieważ młodziutkie organizmy są nadal w fazie rozwoju i tym bardziej są narażone na różnego rodzaju urazy, uszkodzenia mechaniczne. Zwłaszcza, jeśli na terenie hotelu jest basen albo inne obiekty dla dzieci (zjeżdżalnie wodne itd.). Niekiedy atmosfera beztroski tak bardzo udziela się nam podczas urlopu, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i ochronie zdrowia. Oczywiście zawsze warto dmuchać na zimno, aby zminimalizować ilość niebezpieczeństw czających się ukradkiem na nasze dziecko.
poradnik na wakacje oczy wzrok dziecka
Dotyczy to również dorosłych! Z przyjemnością oddajemy się przeróżnym rozrywkom, bierzemy udział w wydarzeniach dotąd nieznanych, czy pokonujemy bariery i granice własnego umysłu, korzystając z przeróżnych „przeżyć” (tj. np. park survivalowy, skoki ze spadochronu, jazda na skuterze, wspinaczka, kite-surfing, wind-surfing, nurkowanie, snorkeling, jazda konna, na wielbłądzie, quadach, rolkach, spływ kajakiem, moto-cross itd.). Dla dzieci to również okres bogaty w przeżycia. W końcu można trochę psocić, zawrzeć ciekawe znajomości, czy spróbować albo posmakować czegoś nowego! To również czas sprzyjający pierwszym zauroczeniom płcią przeciwną.
Przed wyjazdem na rodzinne wakacje warto skontrolować wzrok dziecka. Wtedy będziecie mogli również zadać pytania dotyczące profilaktyki wzroku. W końcu spokojna głowa to gwarancja dobrego odpoczynku. Zachęcamy do zapisywania dzieci do naszego lekarza okulisty dziecięcego na kompleksowe badanie wzroku i do dyplomowanego ortoptysty na diagnozę ortoptyczną. Dojazd do nas jest dziecinnie prosty:
Poradnik na wakacje ochrona wzroku dziecka
Coraz więcej osób skarży się na dyskomfort w obrębie oczu: uczucie suchości, zmęczenia oraz pieczenia. Oto czynniki, które powodują te uciążliwe objawy:
poradnik na wakacje jak dbac o oczy wzrok dziecka
Co to oznacza, gdy oczy mojego dziecka są zaczerwienione?
Prawdopodobnie to zapalenie spojówek! Typowym objawem są zaczerwienione, przekrwione oczy. Błony śluzowe są cieniutkie, delikatne. Łatwo jest je podrażnić. Wyściełają powieki i pokrywają powierzchnię gałki ocznej.
Poradnik na wakacje ochrona wzroku dziecka
Dlaczego dziecko ma zapalenie spojówek?
Przyczyn może być wiele. Zapalenie spojówek wywołują najczęściej bakterie lub wirusy (wtedy choroba jest zakaźna). Jego przyczyną mogą być również alergeny albo grzyby. Chorobie tej sprzyjają również: zespół suchego oka i czynniki podrażniające (słońce, wiatr, kurz, chlorowana woda). Przy stanie zapalnym powieki przestają pełnić funkcję ochronną, przez co oko jest bardziej narażone na działanie szkodliwych czynników.
Jak mogę zaradzić podrażnieniu oczu zanim pójdę z dzieckiem do lekarza okulisty?
Gdy zauważysz pierwsze symptomy zapalenia spojówek u swojego dziecka, możesz zastosować krople dostępne bez recepty (np. ze świetlika, sztuczne łzy). Przemywanie oczu specjalnym płynem też powinno pomóc. W przypadku, kiedy po 2-3 dniach dolegliwości nie ustąpią, koniecznie udaj się z dzieckiem do okulisty. Lekarz okulista za pomocą lampy szczelinowej określi rodzaj zapalenia i zaleci odpowiednie leczenie. Zdarza się, że pobierana jest wydzielina na tzw. posiew, robiony test na wydzielanie łez. Gdy istnieje podejrzenie, że to alergia wywołała zapalenie spojówek, to zaleca się testy skórne.
Jaki jest skład słonej wody? Czy jest szkodliwa dla oczu?
Słoną wodę mamy w oceanach i morzach. Tylko przy ujściu rzek jej skład zmienia się pod wpływem wody słodkiej, pochodzącej z rzeki. Mając dziecko, warto wiedzieć jaki skład ma woda morska i oceaniczna. To roztwór soli o ok. 3,5 procentowym stężeniu (3,5%). Występują tu: sole magnezu, wapnia, potasu w postaci chlorków, siarczanów (VI) i wodorowęglanów. W skład wody słonej wchodzi również rozpuszczony tlen i ditlenek węgla. Odczyn takiej wody jest lekko zasadowy, zawiera najwięcej chlorków (np. chlorek sodu). Inne związki występują w śladowych ilościach. Taka mieszanka niestety może przyczynić się do podrażnienia oczu i wywołać ich zaczerwienienie. Warto po kąpieli w jakimkolwiek naturalnym akwenie przemyć oczy czystą wodą (najlepiej mineralną z butelki – niegazowaną!).
Poradnik na wakacje ochrona wzroku dziecka
Czy woda słodka jest bardziej bezpieczna dla oczu?
Jak sama nazwa wskazuje taka woda zawiera mniej soli mineralnych. Nawet 100-krotnie mniej niż woda słona! W jej składzie znajdują się: wodorowęglany, siarczany (VI), chlorki wapnia i magnezu. Skład chemiczny wód śródlądowych (jeziora, rzeki, strumienie, potoki, wodospady) jest zdecydowanie bardziej zróżnicowany niż wód morskich i oceanicznych. Wynika to z tego, że występują w otoczeniu różnych gleb, zbiorowisk roślinnych oraz oddziałują na nie częściej kwaśne deszcze.
Nasze oczy zdecydowanie bardziej preferują wodę słodką niż wodę słoną –po kąpieli w jeziorze, czy rzece nie towarzyszy nam zaczerwienienie oczu. Mimo to tutaj też czyhają na nas rozmaite bakterie, więc zalecamy zakładać okulary ochronne, pływackie, czy do nurkowania.
UWAGA! Kąpiel jest bezpieczna tylko w zbiornikach, które są regularnie poddawane kontroli jakości przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dużo ryzykujecie, kąpiąc się w „dzikich” akwenach na świeżym powietrzu, ponieważ nie wiadomo, jakie niewidoczne na pierwszy rzut oka zagrożenia znajdują w składzie wody/wodzie.
Poradnik na wakacje ochrona wzroku dziecka
Siup do wody, po pełzakowe zapalenie spojówek?
Ameby mogą wywołać najbardziej niebezpieczną odmianę zapalenia: pełzakowe zapalenie spojówek. Pływanie zarówno w słonej, jak i słodkiej wodzie grozi rozwojem bakteryjnego zapalenia spojówek. Ameba, to niepozorny jednokomórkowy organizm (pierwotniak), który jest we wszystkich zbiornikach wody. Znajdziemy ją w wodzie słonej, słodkiej, zbiornikach solankowych oraz basenach rekreacyjnych. Niestety wykazuje dużą odporność na większość dostępnych środków dezynfekcyjnych. Powoduje zapalenie rogówki, które charakteryzuje się: silnym bólem oka, światłowstrętem, zaburzeniami widzenia. Leczenie trwa niestety długo. Jednym z objawów jest jeszcze ropna wydzielina w worku spojówkowym. Gdy dziecko zachoruje na tę odmianę zapalenia, to niestety musi pożegnać się z zabawą w wodzie na czas leczenia.
Okulary przeciwsłoneczne – znakomita ochrona oczu przed czynnikami zewnętrznymi
Nie zapominajcie o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, które ochronią oczy m.in. przed promieniowaniem UV! Stanowią również doskonałą barierę, chroniącą przed mocnym wiatrem, pyłkami, czy kurzem, o które nie trudno w lecie. Mamy 4 kategorie filtrów UV, w które wyposażone są soczewki w okularach przeciwsłonecznych:
– 1. i 2. kategorii – przeznaczone na pochmurne dni, przy słabym oświetleniu lub do miejsc o stałym, umiarkowanym naświetleniu,
– 3. kategorii – zazwyczaj wyposażone są w nie szkła do okularów np. samochodowych (do prowadzenia auta),
– 4. kategorii – najmocniejsze filtry: na urlop, do chodzenia po górach, jazdy na nartach, spacerowania po plaży;
Poradnik na wakacje ochrona wzroku dziecka
Czy dziecko, które ma zeza, wadę wzroku, niedowidzenie albo jakąkolwiek zdiagnozowaną nieprawidłowość w obrębie narządu wzroku, nie może nosić okularów przeciwsłonecznych?
Okulary przyciemniane (czyli przeciwsłoneczne, wyposażone w szkła z soczewkami chroniącymi przed promieniowaniem UV) nieco osłabiają akomodację (nastawność oka). To nie znaczy jednak, że dziecku wtedy nie wolno ich nosić. Jeśli nie ma zaleconej korekcji okularowej (okularami korekcyjnymi), to nie ma przeciwskazań do koszenia okularów przeciwsłonecznych – zwłaszcza w dni, kiedy słońce jest wyjątkowo silne (!) np. w dni bezchmurne. Przed doborem okularów przeciwsłonecznych konieczna jest wizyta u lekarza okulisty. Jeśli będą jakiekolwiek przeciwskazania, to lekarz okulista Was o tym powiadomi. Następnie u optyka (tylko z certyfikatem!), w certyfikowanym salonie optycznym, możecie kupić okulary najbardziej odpowiednie dla Waszego dziecka.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu wzroku Twojego dziecka, to zapraszamy do nas! Nasz gabinet okulistyczny i ortoptyczny, to najbardziej przyjazne miejsce dzieciom w Warszawie! kontakt do naszej recepcji: tel. 22 266 09 95 albo e-mail: biuro@zobaczycjutro.org.
Zachęcamy do obejrzenia naszej serii filmików dotyczących zagadnień ortoptycznych, które powstały przy współpracy naszej Dyplomowanej Ortoptystki, Ewy Młodawskiej i Content Editora, Joanny Derehajło:
Z osobnej serii ĆWICZENIA ORTOPTYCZNE możecie dowiedzieć się, jak wyglądają przykładowe ćwiczenia przeprowadzane w trakcie terapii ortoptycznej i pleoptycznej:
Najnowsze komentarze