Pierwsza diagnoza ortoptyczna dziecka u dyplomowanego ortoptysty jest zazwyczaj dla niego bardzo miłym doświadczeniem, ale i tak warto wpierw nieco wprowadzić je w tematykę, pokazać zdjęcia innych dzieci z takiej wizyty (poniżej wstawiliśmy galerię ze zdjęciami) i opowiedzieć maluchowi na czym polega taka diagnoza.
Chcemy przybliżyć Wam temat diagnozy ortoptycznej, jak i objaśnić czym dokładnie zajmuje się Dyplomowany Ortoptysta. Przedstawimy również krok po kroku jak przygotować dziecko do pierwszej diagnozy ortoptycznej, aby możliwie jak najbardziej zredukować jego obawy i lęki związane z taką wizytą.
Poniżej znajduje się mini galeria ze zdjęciami dzieci z diagnozy ortoptycznej przeprowadzanej przez Dyplomowane Ortoptystki (Ewę Młodawską i Anitę Gutkowską) w gabinecie ortoptycznym w naszej Fundacji oraz z kilku akcji badań przesiewowych wzroku (podczas których nasz team przeprowadzał badanie wzroku i diagnozy ortoptyczne) w placówkach publicznych:
Zarówno rodzice, opiekunowie, jak i my pragniemy, aby takie badanie było dla każdego dziecka czymś przyjemnym i aby chętnie wracało do naszego gabinetu na regularne kontrole wzroku u lekarza okulisty oraz na diagnozę ortoptyczną.
Najpierw zaczniemy od tego czym jest diagnoza ortoptyczna, bo dla wielu z Was jest to obok badania wzroku mniej znane pojęcie i możliwe, że nie mieliście dotychczas z tym terminem do czynienia.
SPIS TREŚCI WE WPISIE:
1. Na czym polega diagnoza ortoptyczna?
2. Czym zajmuje się Dyplomowany Ortoptysta?
3. Co takiego diagnozuje Ortoptysta?
4. Kiedy należy przeprowadzić diagnozę ortoptyczną?
5. W jaki sposób przygotować dziecko do pierwszej diagnozy orotoptycznej?
6. Jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia widzenia?
Gabinet ortoptyczny w Fundacji Zobaczyć Jutro na 21. piętrze w Babka Tower na Alei Jana Pawła II 130/80:
1. Na czym polega diagnoza ortoptyczna?
Diagnoza ortoptyczna polega na kompleksowej ocenie parametrów wzrokowych dziecka. Przeprowadza ją dyplomowany ortoptysta i zazwyczaj w gabinecie wykonywana jest podczas jednego spotkania.
2. Czym zajmuje się Dyplomowany Ortoptysta?
Dyplomowany ortoptysta zajmuje się problemami wzrokowymi takimi jak: zez, leniwe oko, nieprawidłowa koordynacja wzrokowo-ruchowa czy zaburzeniami akomodacji oka. Kiedyś potocznie nazywało się ten zawód: rehabilitant oczu. Trzeba przyznać, że wciąż jest to profesja, która nie jest jeszcze tak popularna w Polsce. Z pewnością jednak bardzo potrzebna, aby pomóc wielu osobom w problemach ze wzrokiem w sposób nieinwazyjny.
3. Co takiego diagnozuje ortoptysta? Parametry wzrokowe m.in. takie jak:
– ostrość wzroku do dali i do bliży,
– akomodację i ruchy sakkadowe
– stopień rozwoju widzenia obuocznego
– ruchomość gałek ocznych
– zakres konwergencji
– występowanie zeza ukrytego i jawnego
– różnicowanie kolorów
– kąt zeza za pomocą synoptoforu
– widzenie przestrzenne
4. Kiedy należy przeprowadzić diagnozę ortoptyczną?
W momencie, w którym psycholog bądź logopeda wydał opinię o dziecku, że przejawia różne trudności w skupieniu uwagi, nauce, a przede wszystkim ze wzrokiem. Diagnoza ortoptyczna jest też zalecana dzieciom, które mają trudności z czytaniem i pisaniem w bliskiej odległości oraz mają problem z częstym mrużeniem oczu czy mają obniżoną koordynację wzrokowo-ruchową.
Po przeprowadzonej diagnozie ortoptysta przekazuje wynik prawnemu opiekunowi dziecka na piśmie, w formie papierowej. Warto też podkreślić, że podczas spotkania Dyplomowany Ortoptysta omawia wynik przeprowadzonej diagnozy, a także jeśli jest to konieczne, mówi o dalszych działaniach do których zaliczają się: zalecenie przeprowadzenia ćwiczeń ortoptycznych, pleoptycznych lub udanie się do Lekarza Okulisty.
5. W jaki sposób przygotować dziecko do wizyty?
5.1. Przede wszystkim dzień wcześniej warto z dzieckiem porozmawiać o diagnozie ortoptycznej, tak aby było spokojniejsze i wiedziało na czym to będzie polegać. Właśnie po to udostępniamy materiały na naszym kanale YouTube, na stronie na Facebooku i na blogu abyście mogli zerknąć przed wizytą i pokazać dzieciom wybrane materiały. Poniżej są linki do filmików i postów, które warto pokazać dziecku przed wizytą:
Czym zajmuje się Dyplomowany Ortoptysta? – Zobaczyć Jutro (zobaczycjutro.org)
Ortoptyka dziecięca: Moje dziecko ma zeza! – Zobaczyć Jutro (zobaczycjutro.org)
Powyższy filmik dotyczy wirtualnego spaceru po naszym gabinecie ortoptycznym. Każde dziecko z czystej ciekawości będzie chciało zobaczyć przed przyjsciem do nas jak wygląda siedziba Fundacji Zobaczyć Jutro. Wtedy, będąc już na miejscu poczują się o wiele bardziej komfortowo. Dzieci często wyobrażają sobie różne rzeczy w mylny sposób. Samo słowo “Ortoptysta” może w nich budzić pewien rodzaju lęk, bo nigdy nie miały z nim styczności. Wirtualny spacer sprawi, że niepokój i stres związany z wizytą u Dyplomowanego Ortoptysty znikną.
5.2. Jeśli już jesteśmy przy niepokoju i trudnych emocjach, które mogą się pojawić u dzieci przed wizytą, to ćwiczenia relaksacyjne są również dobrym pomysłem. Jednym z przykładów jest trening relaksacyjny metodą Jacobsona: https://youtu.be/7pXbB-eDyx4?si=GaFLsEtubPd_3S0K. Progresywna Relaksacja Mięśni jest techniką, która wywodzi się z tego, że odpoczynek psychiczny wynika z odpoczynku fizycznego. W powyższym nagraniu dzieci słyszą łagodny głos, interesujące wizualizacje oraz łatwe i przyjemne do wykonania ćwiczenia będą czuły się odprężone, wyciszone.
5.3. Kolejną rzeczą, które pomogą w przygotowaniu dzieci przed wizytą u Ortoptysty jest czytanie materiałów na temat diagnozy ortoptycznej i na temat badań oczu. Dziecko wtedy o wiele bardziej oswoi się z tą tematyką i nie będzie się bało. Poniżej jest link do naszego wpisu na blogu na temat diagnozy ortoptycznej:
Czym zajmuje się Dyplomowany Ortoptysta? – Zobaczyć Jutro (zobaczycjutro.org)
5.4. Konieczne jest zadbanie o sen, gdyż wyspanie się ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza w przypadku dzieci i będzie miało pozytywny wpływ na przebieg wizyty.
5.5. Przed wizytą wskazane jest zebrać wszystkie informacje na temat historii zdrowia wzroku Twojego dziecka. Przydadzą się na pewno też wyniki z dotychczas wykonywanych badań. Jest to istotne i potrzebne do tego, aby Ortoptyk bardziej zrozumiał potrzeby dziecka i umiał przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne. Prosimy nie stresować się, jeśli nie zdołają Państwo zebrać materiałów z dotychczasowych badań i historii choroby wzroku swojego dziecka. Na miejscu wykonamy badanie wzroku i diagnozę ortoptyczną, dokumentując wszystkie otrzymane wyniki.
5.6. Ortoptysta po przeprowadzonej diagnozie może zalecić ćwiczenia ortoptyczne lub/i ćwiczenia pleoptyczne, więc warto również uświadomić dziecku, że ćwiczenia u Ortoptysty są czymś łatwym, bezpiecznym i bezbolesnym, a nawet stanowią pewien rodzaj zabawy.
Istotną rzeczą, o której warto również wspomnieć jest to, co mają na celu ćwiczenia ortoptyczne. Między innymi dzięki tym ćwiczeniom poprawia się ostrość widzenia i widzenie obuoczne. Drugą zaletą tych ćwiczeń jest to, że dziecko będzie mogło rozwinąć świadomość przestrzenną. Poprzez zwiększenie i uporządkowanie docierających do mózgu informacji usprawni się percepcja wzrokowa, która jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej możliwe jest prawidłowe postrzeganie otaczającego dziecko świata.
Nie da się ukryć, że percepcja wzrokowa jest szczególnie ważna w przypadku dzieci. Kiedy nie jest ona wystarczająco rozwinięta, dziecko może mieć duży problem z grami zespołowymi, ponieważ trudno jest mu ocenić odległość. Nie mówiąc już o tym, że będzie miało problemy z czytaniem, pisaniem i liczeniem. Dlatego w tym przypadku diagnoza ortoptyczna będzie czymś bardzo potrzebnym.
6. Jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia widzenia?
Są to na przykład: mrużenie oczu, łzawienie. Mogą wystąpić też trudności z koncentracją uwagi czy nawet nadpobudliwość. Co dla wielu osób może być dużym zaskoczeniem. Inne objawy to: bóle głowy, oczu, rozmazany obraz, obniżona motoryka duża i mała, wybuchy złości, senność, swędzenie oczu, wszelkiego rodzaju tiki. Dziecko może często narzekać na zmęczenie. Zwłaszcza podczas różnych aktywności wzrokowych z bliska. Z tego względu może mieć dużą trudność z wykonywaniem zadań z bliska. Warto dodać, że rutynowe badania wzroku u dzieci są bardzo ważne. Nawet u tych dzieci, które nie przejawiają żadnych dolegliwości, ponieważ około 20-30% wad wzroku nie widać.
Dlatego, jeśli zauważacie u swojego dziecka, któryś z objawów to warto się udać na wizytę do lekarza okulisty i dyplomowanego ortoptysty. Najlepiej zapisać dziecko na obie wizyty, kiedy jeszcze nie zaczęło nauki, czyli pomiędzy 2 a 3 rokiem życia. Dzięki temu u dzieci, które nie poszły jeszcze do szkoły, będzie można zobaczyć, czy występują u nich jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu wzroku i widzeniu obuocznym. Jest to niezwykle ważne, ponieważ prawidłowe widzenie odgrywa najważniejszą rolę w procesie przyswajania nowych informacji, w nauce.
Bardzo często niestety różne trudności dziecięce są bagatelizowane. Nie łatwo jest rodzicom dostrzec, że ból oczu, głowy, trudność z czytaniem, pisaniem, czy dysleksja może wynikać z zaburzeń widzenia. Niekiedy objawów może być kilka na raz, dlatego nie są od razu kojarzone z problemem wzrokowym u dziecka. Dlatego obserwacja dziecka jest priorytetowa. Rodzice, którzy mają różne trudności z oczami (genetyczne bądź nabyte) powinni tym bardziej obserwować swoje dzieci podczas codziennych czynności. Bardzo często różne wady wzroku są dziedziczne. Ból oczu bądź głowy na pewno powinny być sygnałem do tego, aby to zbadać jak najszybciej. Czasem oczywiście trzeba przeprowadzić więcej badań.
Jeśli podczas diagnozy ortoptycznej zostaną zdiagnozowane jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu aparatu wzroku Waszego dziecka, to kolejnym etapem jest zaplanowanie przez Ortoptystę serii ćwiczeń ortoptycznych lub pleoptycznych (w przypadku niewodzienia). Na początku dziecko przychodzi się na indywidualne lub grupowe ćwiczenia, z czasem ćwiczenia można wykonywać z dzieckiem w domu. Mogą one znacznie pomóc w poprawie widzenia.
Wierzymy, że po dokładnym zapoznaniu się z powyższym artykułem pierwsza diagnoza ortoptyczna nie będzie dla Waszego dziecka zagadkowa i nie będzie budzić tylu wątpliwości, a także będziecie wiedzieć czym zajmuje się Dyplomowany Ortoptysta. Nie da się ukryć, że przygotowanie dziecka do wizyty jest czymś kluczowym. Od tego jak dziecko będzie się czuło przed wizytą bardzo dużo zależy. Jeśli będzie spokojne i zrelaksowane, to zarówno wizyta jak i Ortoptysta będzie mu się kojarzyć z czymś miłym i przyjemnym. Może się nawet okazać, że przyjdzie ono na wizytę z wielką przyjemnością i ekscytacją. Dlatego tak ważne jest, aby pokazać dziecku materiały, które zamieściliśmy powyżej. Mamy nadzieję, że będą one pomocne. Życzymy powodzenia!
Nasz kanał na YouTube:
Najnowsze komentarze